Już teraz można zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową. Jest na to kilka sposobów

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (2)
Już teraz można zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na skalę podatkową. Jest na to kilka sposobów

Przedsiębiorcy zastanawiają się, czy po planowanych przez rząd zmianach w Polskim Ładzie, będą mogli jeszcze zmienić formę opodatkowania. Rządzący są do tego pomysłu sceptycznie nastawieni, ale już teraz można zmienić ryczałt na zasady ogólne. Wystarczy skorzystać z jednego ze sposobów dostępnych już teraz.

Można zmienić ryczałt na zasady ogólne. I nie trzeba czekać na odpowiednie przepisy

Reforma Polskiego Ładu ma być dla podatników co do zasady neutralna lub korzystna – względem stanu z początku roku, czyli po wprowadzeniu zmian w ramach Polskiego Ładu. Niekoniecznie jednak – względem zeszłego roku. Dotyczy to zwłaszcza części przedsiębiorców, którzy, gdyby mogli po reformie wybrać inną formę opodatkowania, zyskaliby więcej. Zmiana formy opodatkowania w trakcie 2022 r. mogłaby być kusząca zwłaszcza dla części ryczałtowców. Dobra wiadomość jest jednak taka, że – jak przypomina „Rz” – można zmienić ryczałt na zasady ogólne – wykorzystując jeden z dostępnych sposobów.

Jak to zrobić? Można na przykład wymusić utratę prawa do ryczałtu. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o ryczałcie, przedsiębiorca-ryczałtowiec nie może rozliczać się w tej formie, jeśli uzyska przychód z prowadzenia apteki, kantoru czy handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. O ile prowadzenie apteki czy kantoru wiąże się z wieloma formalnościami, o tyle handel częściami – praktycznie nie. Ryczałtowiec mógłby zatem dodać odpowiedni kod PKD, sprzedać parę części, a gdy uzyska przychód z tej transakcji – straci prawo do rozliczania się ryczałtem. To z kolei oznacza wymuszony powrót na opodatkowania na zasadach ogólnych, czyli – skalę podatkową.

Innym sposobem na utratę prawa do ryczałtu – i tym samym przejście na zasady ogólne – jest wykonanie usługi dla byłego pracodawcy (pod warunkiem, że jest to usługa taka sama, co wykonywana w ramach pracy etatowej). Warunek – ryczałtowiec musiał być zatrudniony u danego pracodawcy w tym albo poprzednim roku. Tym samym nie jest to opcja dostępna dla wszystkich. Jeśli jednak ryczałtowiec dopiero niedawno założył działalność (lub łączył prowadzenie firmy z etatem), wykonanie takiej usługi będzie oznaczać utratę możliwości rozliczania się ryczałtem.

Można zmienić ryczałt na zasady ogólne… zamykając działalność i otwierając ją na nowo

Jeszcze inny sposób na przejście z ryczałtu na skalę podatkową to… zamknięcie działalności i otworzenie jej na nowo, już na skali. Po pierwsze jednak – takie rozwiązanie nie będzie opłacać się wszystkim. Chodzi o przedsiębiorców, którzy stosunkowo niedawno założyłi działalność gospodarczą i mogą korzystać z preferencyjnych stawek ZUS. Należy jednocześnie pamiętać, że o ile z jednej strony fiskus nie ma nic przeciwko zamykaniu i otwieraniu biznesu na nowo (nawet jeśli pomiędzy zamknięciem o otwarciem mija tylko kilka dni), o tyle konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności z tym związanych. Część prawników jest również zdania, że jeżeli takie działania (w postaci zamykania i otwierania działaności) będą mieć charakter masowy, fiskus może mieć pewne zastrzeżenia. Dotyczy to zresztą wszystkich czynności mających na celu utratę prawa do ryczałtu – przedsiębiorca powinien pamiętać, że konieczne jest odpowiednie dokumentowanie wszystkich czynności.