Środki przeznaczone na dotację na kapitał obrotowy wyczerpały się w tej samej sekundzie, w której został otworzony nabór. Przedsiębiorcy domagają się wyjaśnień

Gorące tematy Finanse Firma Dołącz do dyskusji (279)
Środki przeznaczone na dotację na kapitał obrotowy wyczerpały się w tej samej sekundzie, w której został otworzony nabór. Przedsiębiorcy domagają się wyjaśnień

Wygląda na to, że Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pobiła rekord, jeśli chodzi o czas wyczerpania puli środków dla mikro- i małych firm w ramach dotacji na kapitał obrotowy. Środki miały wyczerpać się w tej samej sekundzie, w której otworzono nabór. 

Nabór wniosków prowadzony przez WARP: środki wyczerpały się tuż po otwarciu naboru

Od rana czytelnicy donoszą nam o przebiegu naboru wniosków o dotację na kapitał obrotowy w województwie wielkopolskim. Jak twierdzą, nabór został zakończony właściwie w tej samej sekundzie, w której został otworzony. Jeden z komentujących pod profilem WARP w mediach społecznościowych podał nawet, że środki były wyczerpane już o godz. 9:00:30. Inny stwierdził natomiast, że kliknął w link równo o godz. 9:00:00 – bez żadnego opóźnienia – a po kilku minutach również wyświetlił mu się komunikat, że środki zostały wyczerpane.

Część donosi również, że gdy kliknęli w link złożenia wniosku, wyświetlał im się komunikat informujący, że wniosek składali już wcześniej, a ponowne użycie linku nie jest wskazane i może skutkować anulowaniem wniosku. Tyle, że jak twierdzą przedsiębiorcy – żadnego wniosku wcześniej nie składali (ani nie próbowali złożyć), a taki komunikat wyświetlił im się zaraz po pierwszej próbie jego złożenia.

Sytuacja wydaje się absurdalna. Oczywiste jest, że o grant starało się prawdopodobnie nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy firm – zwłaszcza, że kryteria naboru nie były tak restrykcyjne jak w niektórych województwach. Wyczerpanie dostępnych środków w tej samej sekundzie jest jednak absolutnym „rekordem” w skali całego kraju. Niestety – rekordem niechlubnym.

Na ten moment nie wiadomo, czy miała miejsce awaria serwerów lub ich przeciążenie (co jest prawdopodobne) lub czy zaszły jakieś inne nieprawidłowości mające wpływ na przebieg naboru. Obecnie strona WARP nie działa poprawnie (okresowo można otworzyć jedynie stronę główną). Skutku nie przynosi też próba kontaktu telefonicznego. Na adres e-mail podany na stronie wysłaliśmy wiadomość z prośbą o komentarz do zaistniałej sytuacji. Po otrzymaniu odpowiedzi zaktualizujemy tekst o stanowisko WARP.

Były cztery sekundy, jest jedna

W większości województw nabór wniosków o bezzwrotną dotację trwał bardzo krótko. Do tej pory „rekord” należał do województwa lubelskiego, gdzie środki wyczerpały się już po 4 sekundach. W innych województwach najczęściej środki wyczerpywały się po kilku lub kilkunastu minutach.

Nabór wniosków przeprowadzony przez WARP wzbudził ogromne emocje przedsiębiorców – czemu zresztą trudno się dziwić. Większość z nich czuje się oszukana. Na ten moment pozostaje jednak im czekać na komentarz WARP.