Najmłodszy bankrut w Polsce ma zaledwie 11 lat!

Codzienne Zakupy Dołącz do dyskusji (10)
Najmłodszy bankrut w Polsce ma zaledwie 11 lat!

11-latek z Radomia to najmłodszy bankrut w Polsce – tak zdecydował sąd.

Bankructwo jest zwykle konsekwencją niewypłacalności dłużnika. Pisaliśmy już o tym, że ponad 800 ludzi w Polsce ogłosiło upadłość konsumencką. Tym razem sprawa jest bardzo nietypowa, bo sąd ogłosił upadłość konsumencką dziecka – 11-latek to najmłodszy bankrut w Polsce.

Do takiej sytuacji doszło, gdyż syn odziedziczył długi po zmarłym ojcu , które pojawiły się przy okazji prowadzenia przez niego warsztatu lakierniczego. Problemem chłopca było to, że nie odrzucił on spadku – w tym powinni pomóc mu jego prawni opiekunowie, dlatego tylko prośba o ogłoszenie upadłości, którą mógł orzec sąd była dla niego ratunkiem przed wierzycielami ojca.

Od 18 października wejdą w życie nowe przepisy dotyczące spadkobierców, którzy nie tylko dziedziczą majątek, ale coraz częściej długi. Nawet gdy ktoś nie zrzeknie się spadku, będzie to oznaczało przyjęcie długu w spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu spadkobiercy będą zabezpieczeni przed długami przewyższającymi wartość aktywów spadkowych.

Oznacza to, że dziedziczący majątek z długami, będzie musiał oddać na rzecz wierzycieli wszystko, co odziedziczył, ale tylko do wartości długu, a gdy długi przewyższą wartość majątku, to przepadnie tylko on, nie będą musieli spłacić reszty długu z własnego majątku. Mankamentem jest tylko fakt, że spadkobierca musi samodzielnie lub z pomocą komornika sporządzić wykaz inwentarza, a w tym ująć wszystkie przedmioty należące do spadku, przedmioty i wartości zapisów windykacyjnych, długi spadkowe i ich wielkość. Po sporządzeniu trzeba go potwierdzić notarialnie lub sądownie.

Masz problemy lub wątpliwości związane z dziedziczeniem w spadku majątku, długu lub podziałem spadku pomiędzy zainteresowane i uprawnione do tego osoby i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com