Oto najpopularniejsze kierunki studiów. O jedno miejsce ubiega się nawet 30 osób

Edukacja Dołącz do dyskusji
Oto najpopularniejsze kierunki studiów. O jedno miejsce ubiega się nawet 30 osób

Wielkimi krokami zbliża się moment, gdy tegoroczni maturzyści poznają wyniki swoich egzaminów i staną przed wyborem kierunku studiów. Polskie uczelnie oferują szeroką gamę studiów, które przyciągają tysiące młodych ludzi. Najbardziej oblegane kierunki mają nawet po 30 kandydatów na jedno miejsce, co oznacza, że walka o dostanie się na wymarzoną uczelnię może być niezwykle zacięta. Oto najpopularniejsze kierunki studiów.

Każdego roku listy rankingowe kierunków studiów nie zmieniają się znacząco. Młodzi ludzie zwykle wybierają te studia, które dają największe szanse na dobrą pracę i atrakcyjne zarobki. Tegoroczna rekrutacja raczej nie będzie wyjątkiem.

Walka o miejsce na wymarzonej uczelni

Choć wyniki matur poznamy dopiero w lipcu, wiele uczelni już od czerwca otwiera systemy rejestracji kandydatów. Uniwersytet Warszawski jako jedna z lepszych uczelni w Polsce w rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 odnotował ogromne zainteresowanie kierunkiem lekarskim – na jedno miejsce przypadało aż 30,2 kandydata; przyjęto jedynie 60 osób. Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia (18 kandydatów na jedno miejsce), a tylko nieco mniejszym japonistyka oraz kierunek lekarsko-dentystyczny.

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów?

Co roku publikowane są dane dotyczące najchętniej wybieranych kierunków studiów. W 2023 roku w top 10 znalazły się:

  • Informatyka – 43 607 chętnych,
  • Psychologia – 42 267 chętnych,
  • Zarządzanie – 33 739 chętnych,
  • Kierunek lekarski – 32 264 chętnych,
  • Prawo – 23 657 chętnych,
  • Ekonomia – 18 026 chętnych,
  • Finanse i rachunkowość – 13 251 chętnych,
  • Fizjoterapia – 13 240 chętnych,
  • Filologia angielska – 13 086 chętnych,
  • Pielęgniarstwo – 12 302 chętnych.

Największa konkurencja na jedno miejsce

Liczba kandydatów na poszczególne kierunki jest imponująca, a jeszcze bardziej zaskakuje liczba osób przypadających na jedno miejsce w niektórych specjalnościach. Kilka z nich robi furorę wśród kandydatów do tego stopnia, że są muszą walczyć o miejsce.

Informatyka społeczna przyciągnęła aż 30,4 kandydata na jedno miejsce, a koreanistyka – 30,1. Zielone technologie oraz orientalistyka-koreanistyka również cieszyły się dużą popularnością, z odpowiednio 28,4 oraz 19,9 kandydatami na jedno miejsce. Informatyka i systemy inteligentne zamknęły pierwszą piątkę najbardziej obleganych kierunków, z 18 kandydatami przypadającymi na jedno miejsce.

Decyzja o wyborze kierunku studiów jest jednym z najważniejszych momentów w życiu. Rywalizacja o miejsca na renomowanych uczelniach jest zacięta. Przyszli studenci kierują się przede wszystkim perspektywami zawodowymi i możliwością zdobycia dobrze płatnej pracy. Zainteresowanie popularnymi kierunkami nie maleje, wręcz przeciwnie – konkurencja rośnie z każdym rokiem. Maturzyści muszą więc nie tylko dobrze zdać egzaminy, ale również szczegółowo zaplanować ścieżkę edukacyjną, aby spełnić swoje marzenia.