Nawet 4000 zł zwrotu ze skarbówki! Wystarczy IKZE i jeden formularz

Podatki Dołącz do dyskusji
Nawet 4000 zł zwrotu ze skarbówki! Wystarczy IKZE i jeden formularz

Gdy po rozliczeniu naszych PIT-ów okazuje się, że otrzymamy od Urzędu Skarbowego zwrot pieniędzy, cieszymy się jak z wygranej (chociaż nie mamy powodu, bo tych pieniędzy nie dostajemy w prezencie, tylko zarabiamy, najczęściej ciężką pracą). Dlatego wszelkie ulgi podatkowe są bardzo mile widziane. Bardzo dobrą informacją, że z podatku za rok 2023 będziemy mogli skorzystać ze sporej ulgi, jeżeli tylko spełniliśmy jeden warunek.

Osoby, które zapobiegliwie zbierają już pieniądze na emeryturę, mogą liczyć na sporą ulgę podatkową. Pieniądze trzeba jednak gromadzić na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego. Korzystając z tej opcji, wchodzącej w skład tzw. trzeciego filaru emerytalnego, przy rozliczaniu się ze skarbówką, osoba pracująca na etacie może skorzystać z ulgi podatkowej wynoszącej niespełna 4000 złotych.

IKZE – ulgi podatkowe dla odkładających na emeryturę

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to opcja, a nie wymóg. Osoba mająca dochód może założyć konto, na którym gromadzić będzie środki pieniężne, mające zabezpieczyć ją na emeryturze. Konto jest dobrowolne, a my przez cały czas dysponujemy swoimi środkami finansowymi – w razie sytuacji kryzysowych, możemy je zwyczajnie wypłacić (jednak w momencie wypłaty pieniądze te zostaną uznane za przychód i trzeba będzie od nich odprowadzić podatek).

Jednak dzięki oszczędzaniu na IKZE podatnik może skorzystać z ulgi podatkowej (co w zamyśle ma zrekompensować podatek, który zapłacimy po wypłaceniu pieniędzy z konta). Ulga jest zależna m.in. od wysokości wpłat na IKZE w danym roku, formy zatrudnienia (umowa o pracę daje inną wysokość ulgi niż samo zatrudnienie w działalności pozarolniczej) oraz naszego progu podatkowego.

Dzięki IKZE można skorzystać z wysokiej ulgi podatkowej

Ulga podatkowa przy oszczędzaniu na IKZE może wynieść w przypadku osób pracujących na etacie nawet 2663,04 zł przy stawce podatkowej 32% oraz 998,64 zł, jeżeli płacimy podatki na poziomie 12%. Większe ulga przysługuje przedsiębiorcom (osoby samo zatrudnione, prowadzące działalność pozarolniczą). Tutaj mamy trzy możliwe wysokości ulgi: 3994,56 zł (dla stawki podatkowej 32 proc.), 2371,77 zł (przy 19 proc.) i 1497,96 zł (dla stawki podatkowej 12 proc.).

Oczywiście wysokość ulgi podatkowej jest również zależna od tego, ile wpłacimy na IKZE. Maksymalne wpłaty w 2023 roku wynoszą 8 322 zł rocznie w przypadku pracowników etatowych oraz 12 483 zł rocznie w przypadku samo zatrudnionych. Jeżeli uda nam się zgromadzić taką kwotę (licząc tylko i wyłącznie wpłaty dokonane w roku 2023), otrzymamy maksymalną ulgę podatkową, możliwą przy naszej stawce podatku. Jeżeli na IKZE zgromadzimy kwotę mniejszą, ulga będzie odpowiednio pomniejszona (np. jeżeli zgromadziliśmy 5000, ulga wyniesie ok. 600 zł). Aby skorzystać z ulgi, trzeba wraz ze standardowym rozliczeniem podatkowym złożyć załącznik PIT/O (informacje o odliczeniach).

Pieniądze ze skarbówki można jeszcze odzyskać

Nie wiedzieliście o istnieniu ulgi podatkowej za IKZE, ale spodobała Wam się ta wizja i chcecie z niej skorzystać? Nic jeszcze nie jest stracone. Rok 2023 trwa, tak więc Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego można jeszcze założyć! Można od razu przelać na niego maksymalną kwotę (IKZE dopuszcza możliwość jednorazowej wpłaty jednej kwoty, lub wielokrotnych wpłat opiewających na kwoty niższe) i wykorzystać w ten sposób roczny limit. Dzięki temu będzie można skorzystać z maksymalnej ulgi podatkowej. Należy jednak pamiętać, że to, co teraz „otrzymamy” w formie ulgi, przy wypłacie pieniędzy z IKZE będziemy musieli „oddać”, ponieważ pieniądze zostaną potraktowane, jako dochód i będą objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym.