Nazwa.pl liderem rankingu polskich rejestratorów domeny .eu

Biznes Technologie Dołącz do dyskusji
Nazwa.pl liderem rankingu polskich rejestratorów domeny .eu

Branża domenowa to globalny biznes wielkich graczy, ale również na polskim rynku mamy kilka firm o rodzimym rodowodzie, które dobrze sobie radzą. 

Swoimi sukcesami chwali się między innymi nazwa.pl, która w zestawieniu EURid zajęła pierwsze miejsce najczęściej wybieranych rejestratorów domen z końcówką .eu, które pochodziłyby z Polski. Na drugim miejscu uplasowała się home.pl. Bardzo mocną pozycję zanotowały również firmy Consulting Service i Cyber_Folks, których rynkowy udział przekracza 10%.

Zestawienie nie obejmuje firm zagranicznych, które działałyby na polskim rynku lub miały u nas swoje oddziały (np. popularne OVHcloud). Konkurencja jest ogromna, bo przecież większość państw członkowskich UE (oraz kilka podmiotów zewnętrznych) rywalizuje na tym rynku. To zresztą firmy właśnie z Francji, Niemiec i Holandii dominują w ogólnym zestawieniu rejestratorów domen internetowych, ale właścicielowi marki nazwa.pl – krakowskiemu NetArt – udało się uplasować na 21. pozycji wśród wszystkich europejskich korporacji umożliwiających zarejestrowanie domeny .eu, co jest przecież świetnym wynikiem.

Domena .eu formalnie wystartowała pod sam koniec 2005 roku i choć początkowo była zarezerwowana wyłącznie dla instytucji Unii Europejskiej, to zaledwie kilka miesięcy później udostępniono ją wszystkim zainteresowanym.

Trudno powiedzieć czy domena spełniła pokładane w niej oczekiwania. Z jednej strony wielu przedsiębiorców cieszyło się, że będzie w stanie zarejestrować prosty adres, którego nie wykupiła jeszcze konkurencja. Z drugiej strony – z czasem podejście do domen internetowych znacząco ewoluowało i te zaczęto budować już nie pod pamięć klientów, wygląd na wizytówce czy finezyjność nazwy, a pod algorytmy internetowych wyszukiwarek z Google na czele. Kilka lat temu stworzono stosowny ranking najpopularniejszych adresów świata i w czołowych 100 000 światowego internetu, domeny z końcówką .eu zajęły około 200 pozycji. Nie da się więc ukryć, że adres taki może być szansą.