Zbliżają się wybory prezydenckie i dlatego warto już teraz sprawdzić, gdzie możemy wziąć w nich udział. Standardowo miejsce głosowania wyznaczane jest bowiem według adresu zameldowania. Głosowanie przy braku meldunku na pobyt stały będzie więc możliwe, o ile złożymy wniosek o zmianę miejsca głosowania. Poniżej wyjaśniam dokładnie, jak załatwić takie formalności.
Jak sprawdzić miejsce głosowania przy braku meldunku?
Niedawno na Bezprawniku pisałam, że choć w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, to jednak za brak zameldowania nie grożą nam żadne kary. Wiele osób ignoruje więc tę formalność, która faktycznie na co dzień może wydawać się zbędna. W niektórych przypadkach meldunek okazuje się jednak potrzebny. Jednym z takich przypadków jest właśnie udział w wyborach, bo miejsce głosowania wyznaczane jest według adresu zameldowania. Przy braku meldunku na pobyt stały głosowanie też jest oczywiście możliwe, ale wymaga to dopełnienia pewnych formalności.
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy mamy wyznaczone miejsce głosowania. W tym celu wystarczy się zalogować do mObywatela (przez internet lub w aplikacji), następnie wybrać „Twoje dane” i przejść do zakładki Centralny Rejestr Wyborców. Jeśli widnieje tam komunikat „Nie masz wyznaczonego miejsca głosowania”, to znaczy, że musimy o wyznaczenie takiego miejsca głosowania zawnioskować.
Kiedy głosowanie przy braku meldunku będzie możliwe?
Chcąc głosować przy braku meldunku, możemy zdecydować się na jedną z trzech opcji:
- złożyć wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania – wówczas musimy w nim wskazać swoje obecne miejsce zamieszkania i wtedy będziemy mogli głosować w najbliższym lokalu wyborczym we wszystkich kolejnych wyborach;
- wnioskować o jednorazową zmianę miejsca głosowania – jest to opcja dla osób, które w czasie najbliższych wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania, bo wówczas otrzymają jednorazowo możliwość zagłosowania w miejscowym lokalu wyborczym (jeśli odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, taki wniosek trzeba będzie więc złożyć ponownie);
- złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie głosowania – wtedy na jego podstawie będziemy mogli głosować w dowolnym lokalu wyborczym.
Takie wnioski musimy złożyć nie wcześniej niż 44 dni i nie później niż 3 dni przed datą wyborów. Jeśli więc wybory prezydenckie mają się odbyć 18 maja, to takie formalności musimy załatwić maksymalnie do 15 maja. Najłatwiej zrobić to online za pośrednictwem portalu Gov.pl. W ten sposób jednak można złożyć wyłącznie wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania lub o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można natomiast złożyć wyłącznie osobiście w dowolnym urzędzie gminy. Osoby przebywające za granicą mogą go też złożyć w konsulacie, by tam wziąć udział w wyborach.