Ponad 7 tysięcy osób zgłosiło niepożądane odczyny po szczepieniu na Covid. Tysiąc z nich można uznać z poważne

Zdrowie Dołącz do dyskusji (115)
Ponad 7 tysięcy osób zgłosiło niepożądane odczyny po szczepieniu na Covid. Tysiąc z nich można uznać z poważne

Ból i zaczerwienienie w miejscu ukłucia. To najczęściej spotykany wpis w rejestrze niepożądanych odczynów poszczepiennych. Są też poważniejsze. W 70 przypadkach doszło do zgonu. Nie należy przyczyny każdego z nich wiązać ze szczepionką. Do rejestru NOP-ów trafiają wszystkie zgłoszone zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w ciągu 4 tygodni od szczepienia

Niepożądane skutki szczepień

W Polsce wykonano dotąd ponad 12 mln szczepień na Covid-19. W pełni zaszczepionych mamy prawie 3,4 mln osób. Od końca grudnia ubiegłego, gdy zaczęliśmy szczepienia do teraz, Sanepid odnotował 7358 zgłoszeń, które trafiły do bazy Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych. Z tej liczby, 6229 miała łagodny charakter. Zwykle to ból i zaczerwienienie w miejscu ukłucia, podwyższona temperatura. Zdecydowanie rzadziej wysypka, kaszel, biegunka, dreszcze. Ministerstwo Zdrowia przeliczyło, że jeden na dziesięć tysięcy zaszczepionych miał objawy NOP. Z pewnością wiele osób nie zgłosiło lekko podwyższonej temperatury czy bólu ręki. Wśród tych, którzy to robili zdecydowanie przeważają panie.

Z danych MZ wiemy też, że w jednym przypadku na milion podanych szczepionek doszło do wstrząsu anafilaktycznego, który wywołuje kontakt z substancją uczulającą. Jeśli z 7358 NOP-ów, 6229 miało łagodny charakter, to znaczy, że 1129 można uznać za ciężkie. Poza wstrząsem, zdarzały się zaburzenia serca, spadki ciśnienia, drętwienie kończyn, obrzęki węzłów chłonnych, incydenty zatorowo-zakrzepowe, problemy z krzepliwością. Stosunkowo niewiele osób wymagało pobytu w szpitalu. Najwięcej emocji budzi wpis zgon. W bazie NOP-ów znajdujemy 70 takich adnotacji. Nie można jednak jednoznacznie powiązać ich ze szczepionką. Jeśli doszło do nich w cztery tygodnie po szczepieniu, trafiają do tego rejestru.

Od szczepionek dużo groźniejszy jest COVID-19

Przy niektórych jest adnotacja, że lekarz wyklucza działanie szczepionki, bo na przykład pacjent miał wiele chorób i dostał zawału. Przy innych podany jest dość szczegółowy opis, pogarszającego się stanu pacjenta, przy części tylko napisano zgon. Z bazy nie dowiemy się ile lat mieli pacjenci, ani jakim preparatem ich szczepiono. Do zgonów dochodziło w dniu szczepienia, czasem w kilka dób, czasem kilkanaście po nim. Wiemy, że choć to kobiety zgłaszają dużo częściej niepożądane odczyny, wśród zmarłych jest nieznaczna przewaga mężczyzn. Najwięcej zgonów odnotowano w województwach mazowieckim i śląskim.

Czy te dane powinny nas niepokoić? Zdaniem lekarzy, zdecydowanie nie. Dużo większe ryzyko powikłań niesie za sobą zachorowanie na Covid-19. Statystycznie przyczyną większej liczby samych tylko zakrzepów jest palenie papierosów czy tabletki hormonalne, niż szczepionka.