Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (56) 16.09.2017
Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Mariusz Lewandowski

Jak podaje TechSpot, nowa aktualizacja oprogramowania w drukarkach HP, prowadzi do tego, że nieoryginalne tusze, pochodzące oczywiście z nieoryginalnych kartridżów, nie pozwolą nam na drukowanie. 

Kilka miesięcy temu wyjaśnialiśmy na Bezprawniku, że generalnie korzystanie z zamienników oryginalnego tuszu w drukarce jest legalne. Jakub Kralka pisał wtedy:

Legalne: tak. Ale doczytajcie poniższe zastrzeżenia. Generalnie stosowanie nieoryginalnych zamienników nie narusza prawa, natomiast mogą się pojawić scenariusze, w których do naszych drzwi zapuka policja. Taki scenariusz jest możliwy w sytuacji, gdy producent nieoryginalnych tuszów sprzedaje podróbki, w mniej lub bardziej dosłowny sposób podszywając się pod jednego ze znanych producentów. Prawo własności przemysłowej i Kodeks karny przewidują dość surowe konsekwencje dla twórców i sprzedawców podróbek.

Nie zmienia to jednak faktu, że producenci drukarek starają się walczyć z nieoryginalnymi zamiennikami. Wynika to z modelu biznesowego, na jakim opiera się sprzedać drukarek, a mianowicie woli zarabiania przede wszystkim na tuszach. Na rynku są producenci, którzy sprzedają swoje urządzenia w śmiesznej cenie, by następnie zarabiać na kartridżach, których komplet (kolor + czarny) jest często droższy od samej drukarki. Nic zatem dziwnego, że nieoryginalne zamienniki są im wyjątkowo nie w smak i starają się z nimi walczyć.

Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Zgodnie z doniesieniami TechSpotu na początku mijającego tygodnia, nowa aktualizacja zablokowała na drukarkach OfficeJet 6800, OfficeJet Pro 6200, 6800, 8600 oraz OfficeJet Pro X 400/500 możliwość drukowania przy użyciu nieoryginalnego kartridża. W Niemczech pojawiło się ponad 50 zgłoszeń od klientów mających problemy z drukowaniem. Komunikat drukarki wskazywał, jakoby kartridż był uszkodzony, co nie było do końca zgodne z rzeczywistością.

Trudno ocenić czy HP wgrało taką aktualizację świadomie, czy jest to wypadkiem przy pracy – podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem. Moim zdaniem, skoro korzystanie z zamienników tuszu nie jest niezgodne z prawem, producent drukarki powinien uwzględnić swoje potencjalne zyski i straty w cenie drukarki. Jeśli zaś chce przekonać ludzi do kupowania tuszu marki HP, powinien zadbać o to, żeby tusz ten był wysokojakościowy i konkurencyjny cenowo.

Czy drukarka 3D jest mi potrzebna w mojej firmie?

Tagi:: , , , , ,