Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (56) 16.09.2017
Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Udostępnij

Mariusz Lewandowski

Jak podaje TechSpot, nowa aktualizacja oprogramowania w drukarkach HP, prowadzi do tego, że nieoryginalne tusze, pochodzące oczywiście z nieoryginalnych kartridżów, nie pozwolą nam na drukowanie. 

Kilka miesięcy temu wyjaśnialiśmy na Bezprawniku, że generalnie korzystanie z zamienników oryginalnego tuszu w drukarce jest legalne. Jakub Kralka pisał wtedy:

Legalne: tak. Ale doczytajcie poniższe zastrzeżenia. Generalnie stosowanie nieoryginalnych zamienników nie narusza prawa, natomiast mogą się pojawić scenariusze, w których do naszych drzwi zapuka policja. Taki scenariusz jest możliwy w sytuacji, gdy producent nieoryginalnych tuszów sprzedaje podróbki, w mniej lub bardziej dosłowny sposób podszywając się pod jednego ze znanych producentów. Prawo własności przemysłowej i Kodeks karny przewidują dość surowe konsekwencje dla twórców i sprzedawców podróbek.

Nie zmienia to jednak faktu, że producenci drukarek starają się walczyć z nieoryginalnymi zamiennikami. Wynika to z modelu biznesowego, na jakim opiera się sprzedać drukarek, a mianowicie woli zarabiania przede wszystkim na tuszach. Na rynku są producenci, którzy sprzedają swoje urządzenia w śmiesznej cenie, by następnie zarabiać na kartridżach, których komplet (kolor + czarny) jest często droższy od samej drukarki. Nic zatem dziwnego, że nieoryginalne zamienniki są im wyjątkowo nie w smak i starają się z nimi walczyć.

Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Zgodnie z doniesieniami TechSpotu na początku mijającego tygodnia, nowa aktualizacja zablokowała na drukarkach OfficeJet 6800, OfficeJet Pro 6200, 6800, 8600 oraz OfficeJet Pro X 400/500 możliwość drukowania przy użyciu nieoryginalnego kartridża. W Niemczech pojawiło się ponad 50 zgłoszeń od klientów mających problemy z drukowaniem. Komunikat drukarki wskazywał, jakoby kartridż był uszkodzony, co nie było do końca zgodne z rzeczywistością.

Trudno ocenić czy HP wgrało taką aktualizację świadomie, czy jest to wypadkiem przy pracy – podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem. Moim zdaniem, skoro korzystanie z zamienników tuszu nie jest niezgodne z prawem, producent drukarki powinien uwzględnić swoje potencjalne zyski i straty w cenie drukarki. Jeśli zaś chce przekonać ludzi do kupowania tuszu marki HP, powinien zadbać o to, żeby tusz ten był wysokojakościowy i konkurencyjny cenowo.

Tagi:: , , , , ,