Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Gorące tematy Technologie dołącz do dyskusji (56) 16.09.2017
Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Udostępnij

Mariusz Lewandowski

Jak podaje TechSpot, nowa aktualizacja oprogramowania w drukarkach HP, prowadzi do tego, że nieoryginalne tusze, pochodzące oczywiście z nieoryginalnych kartridżów, nie pozwolą nam na drukowanie. 

Kilka miesięcy temu wyjaśnialiśmy na Bezprawniku, że generalnie korzystanie z zamienników oryginalnego tuszu w drukarce jest legalne. Jakub Kralka pisał wtedy:

Legalne: tak. Ale doczytajcie poniższe zastrzeżenia. Generalnie stosowanie nieoryginalnych zamienników nie narusza prawa, natomiast mogą się pojawić scenariusze, w których do naszych drzwi zapuka policja. Taki scenariusz jest możliwy w sytuacji, gdy producent nieoryginalnych tuszów sprzedaje podróbki, w mniej lub bardziej dosłowny sposób podszywając się pod jednego ze znanych producentów. Prawo własności przemysłowej i Kodeks karny przewidują dość surowe konsekwencje dla twórców i sprzedawców podróbek.

Nie zmienia to jednak faktu, że producenci drukarek starają się walczyć z nieoryginalnymi zamiennikami. Wynika to z modelu biznesowego, na jakim opiera się sprzedać drukarek, a mianowicie woli zarabiania przede wszystkim na tuszach. Na rynku są producenci, którzy sprzedają swoje urządzenia w śmiesznej cenie, by następnie zarabiać na kartridżach, których komplet (kolor + czarny) jest często droższy od samej drukarki. Nic zatem dziwnego, że nieoryginalne zamienniki są im wyjątkowo nie w smak i starają się z nimi walczyć.

Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze

Zgodnie z doniesieniami TechSpotu na początku mijającego tygodnia, nowa aktualizacja zablokowała na drukarkach OfficeJet 6800, OfficeJet Pro 6200, 6800, 8600 oraz OfficeJet Pro X 400/500 możliwość drukowania przy użyciu nieoryginalnego kartridża. W Niemczech pojawiło się ponad 50 zgłoszeń od klientów mających problemy z drukowaniem. Komunikat drukarki wskazywał, jakoby kartridż był uszkodzony, co nie było do końca zgodne z rzeczywistością.

Trudno ocenić czy HP wgrało taką aktualizację świadomie, czy jest to wypadkiem przy pracy – podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem. Moim zdaniem, skoro korzystanie z zamienników tuszu nie jest niezgodne z prawem, producent drukarki powinien uwzględnić swoje potencjalne zyski i straty w cenie drukarki. Jeśli zaś chce przekonać ludzi do kupowania tuszu marki HP, powinien zadbać o to, żeby tusz ten był wysokojakościowy i konkurencyjny cenowo.

Tagi:: , , , , ,

56 odpowiedzi na “Nowa aktualizacja drukarek HP blokuje nieoryginalne tusze”

 1. Wypadek przy pracy… jak ciąganie producentów zamienników po sądach. Przypadkiem ktoś stworzył takie cos i przypadkiem udostępnił :) Rok temu się nie udało więc probuja ponownie. Za którymś razem na nikim nie będzie to już robić wrażenia i nim się obejrzymy będzie to standard.

 2. I bardzo dobrze. Cebula to by wszędzie dawała tanie zamienniki:)

  A drukarki od HP są równie beznadziejne, co ich laptopy…

  • A co ma robić „budżetówka” którą obowiązuje ustawa o zamówieniach publicznych? W przetargu wygrywa HP8600. I instytucja musi sama kupować w przetargu tusze. Oryginały odpadają bo nie spełniają kryterium finansowego, firma musi kupować najtańsze zamienniki bo taka oferta wygrała. A te nie działają. I co teraz?

     • Wiec napisz tak przetarg by spełniał wymogi ustawy(nie ograniczał konkurencyjności) i równocześnie zapewniał dostawy oryginałów. Wszystkie urzędy marszałkowskie i podległe im instytucje będą cię błogosławić a działy zamówień publicznych znienawidzą (i zlikwidują się). Droga do bogactwa jest dla ciebie otwarta!

     • Na pewno sporych. Nie wiem dokładnie. Ale każdy urząd marszałkowski i ich działy prawne uznały za niemożliwe tak skonstruować warunki przetargu by wygrać mogła tylko oferta na oryginalne materiały eksploatacyjne. Idź to prezydenta miasta i przedstaw swoją ofertę.
      Oczywiście znasz Ustawę o Zamówieniach Publicznych, co?
      Bo powiem ci tak. Nie da się.

  • Są pewne poziomy przegięcia. Zwykle kupuje najdroższe zamienniki żeby ewentualnie uniknąć problemu, że drukarka go nie widzi (zdarza się raczej z najtańszymi) lub, że serio tusz będzie miał jakieś syfy i zapcha mi glowicę. Ale jeśli za komplet 5 najdroższych zamienników płace tyle co za jeden oryginalny to cos tu jest nie tak. Jakby wybór był 2x droższych oryginalnych to bym się mógł zastanawiać. Ale 5x (powtarzam wciąż, że porównuję do najdroższych zamienników) to przegięcie. A jakość i wydajność jest na tym samym poziomie.

 3. Spokojna głowa, niedługo znowu będzie akcja partnerska o tym, jakie tusze HP są okej, a zamienniki powodują raka i HIV. Wtedy okaże się, że HP wspaniałomyślnie ratuje klientów :)

 4. Miałem takie cudo od HP w wersji photo. Tusze kosztowały tyle, ze zdjecie wydrukowane miało wartość portfolio wszystkich top modelek. Nawet zamiennik musiał być w oryginalnym pojemniku z chipem, a wywaliłem dziada gdy wsadzajac oryginał o wartości hipoteki zameldował ze nie ma oryginału i nigdy już nie zobaczył poziomu tuszy.

 5. Od lat uzywam Brothera i zamienniki kosztują 1,5 zł, HP dostałem za darmo z jakimś zakupem – tusz mniejszy nie XL 70 zł (XL orygiał po 130 zł, a trzeba kupić dwa) i drukuje na nim dwa razy mniej niż na zamienniku Brothera,ma tylko jedną zaleta – jest cicha. Chce ktos za darmo to coś?

 6. Czy producent w opisie drukarki zawarł jasną informację że urządzenie działa poprawnie wyłącznie z oryginalnymi tuszami HP? Jeśli nie – myślę że można HP spokojnie podać do sądu i sprawę wygrać, a przy okazji nieco na tym zarobić.

 7. Wynika z tego, że kupując drukarkę HP nie stanę się jej właścicielem. Właściciel może z przedmiotem zrobić co chce. W tym przypadku nie.
  Dawno pożegnałem się z HP i nie żałuję.

 8. Ciągle kupuję do swojej drukarki zamienniki i na pewno przy nich zostanę, wole chyba zmienic model drukarki niz przejść na oryginały.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *