Planujesz szukać zatrudnienia poza swoim miastem? Możesz dostać pokaźny bon na zasiedlenie.

Jeżeli mimo długich poszukiwać nie możesz odnaleźć pracy w swoim mieście, często zostają dwa wyjścia. Są to albo dojazdy do większego miasta, albo inwestycja w wynajem mieszkania tam, gdzie warunki zatrudnieniowe są korzystniejsze. Istnieje jeszcze trzecia opcja. Urząd Pracy może dofinansować Twoją relokację płacąc nawet około 8000 zł, dzięki czemu nie będziesz musiał obawiać się o brak funduszy na start.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby po znalezieniu pracy otrzymać pieniądze na rozpoczęcie zawodowego życia w obcym mieście? Przede wszystkim, należy być osobą przed 30-tką. Co więcej, miejsce zatrudnienia musi być oddalone o minimum 80 km od miejsca zamieszkania lub też dojazd do niego musi zabierać łącznie ponad 3 godziny w dwie strony.

Nie ma obowiązku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Także w przypadku umów o dzieło lub prowadzenia działalności gospodarczej, można liczyć na dofinansowanie. Należy jednak zarabiać przynajmniej minimalną płacę brutto. Wtedy możemy liczyć na bon zasiedleniowy w wysokości do 200% przeciętnego wynagrodzenia. Na daną chwilę taka kwota może więc wynieść niemal 8 000 zł (średnie wynagrodzenie za II kwartał 2014 r. to 3942,67 zł).

Należy jednak pamiętać, że po otrzymaniu kwoty musimy w danym miejscu przepracować przynajmniej 6 miesięcy. Następnie, w terminie do 8 miesięcy od uzyskania dofinansowania, musimy przedstawić w Urzędzie Pracy odpowiednie zaświadczenie, które potwierdzi że wypracowaliśmy dany okres. Jeśli nie spełnimy tego warunku, darowaną nam kwotę będziemy musieli zwrócić.

W sprawie składania wniosków i ewentualnych dalszych obostrzeń (konieczność bycia zatrudnionym w lokalnym PUP) należy zgłosić się do jednostki Państwowego Urzędu Pracy odpowiedniej dla danego miejsca zamieszkania. Szczegółowych informacji może także dostarczyć lektura art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którego fragment zamieszczamy poniżej:

Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie
umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza
miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub
działalności gospodarczej

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Problemy z prawem pracy lub uzyskaniem odpowiedniej umowy przy zatrudnieniu, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.