Nowa praca poza miastem? Dostaniesz 8000 zł dofinansowania

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (80)
Nowa praca poza miastem? Dostaniesz 8000 zł dofinansowania

Planujesz szukać zatrudnienia poza swoim miastem? Możesz dostać pokaźny bon na zasiedlenie.

Jeżeli mimo długich poszukiwać nie możesz odnaleźć pracy w swoim mieście, często zostają dwa wyjścia. Są to albo dojazdy do większego miasta, albo inwestycja w wynajem mieszkania tam, gdzie warunki zatrudnieniowe są korzystniejsze. Istnieje jeszcze trzecia opcja. Urząd Pracy może dofinansować Twoją relokację płacąc nawet około 8000 zł, dzięki czemu nie będziesz musiał obawiać się o brak funduszy na start.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby po znalezieniu pracy otrzymać pieniądze na rozpoczęcie zawodowego życia w obcym mieście? Przede wszystkim, należy być osobą przed 30-tką. Co więcej, miejsce zatrudnienia musi być oddalone o minimum 80 km od miejsca zamieszkania lub też dojazd do niego musi zabierać łącznie ponad 3 godziny w dwie strony.

Nie ma obowiązku zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. Także w przypadku umów o dzieło lub prowadzenia działalności gospodarczej, można liczyć na dofinansowanie. Należy jednak zarabiać przynajmniej minimalną płacę brutto. Wtedy możemy liczyć na bon zasiedleniowy w wysokości do 200% przeciętnego wynagrodzenia. Na daną chwilę taka kwota może więc wynieść niemal 8 000 zł (średnie wynagrodzenie za II kwartał 2014 r. to 3942,67 zł).

Należy jednak pamiętać, że po otrzymaniu kwoty musimy w danym miejscu przepracować przynajmniej 6 miesięcy. Następnie, w terminie do 8 miesięcy od uzyskania dofinansowania, musimy przedstawić w Urzędzie Pracy odpowiednie zaświadczenie, które potwierdzi że wypracowaliśmy dany okres. Jeśli nie spełnimy tego warunku, darowaną nam kwotę będziemy musieli zwrócić.

W sprawie składania wniosków i ewentualnych dalszych obostrzeń (konieczność bycia zatrudnionym w lokalnym PUP) należy zgłosić się do jednostki Państwowego Urzędu Pracy odpowiedniej dla danego miejsca zamieszkania. Szczegółowych informacji może także dostarczyć lektura art. 66n ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, którego fragment zamieszczamy poniżej:

Na wniosek bezrobotnego do 30 roku życia starosta, na podstawie
umowy, może przyznać bon na zasiedlenie w związku z podjęciem przez niego poza
miejscem dotychczasowego zamieszkania zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub
działalności gospodarczej

Problemy z prawem pracy lub uzyskaniem odpowiedniej umowy przy zatrudnieniu, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.