Unia wprowadza nowe etykiety energetyczne. Obecne urządzenia A+++ w nowej skali będą zaledwie C

Środowisko Zakupy Dołącz do dyskusji (262)
Unia wprowadza nowe etykiety energetyczne. Obecne urządzenia A+++ w nowej skali będą zaledwie C

Klasa energetyczna urządzenia jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje o kupnie. Rozwój sprawił, że obecne urządzenia są o wiele wydajniejsze niż te, które znajdują się w obecnie najwyższej klasie A+++. Unia Europejska wprowadza nowe etykiety energetyczne i modyfikuje system oznaczania urządzeń. 

Klasa energetyczna urządzenia bez wątpienia jest bardzo istotnym czynnikiem, którym kierują się konsumenci przy zakupie. Według badań Eurobarometru niemal 80% zwraca uwagę na informacje umieszczone na etykiecie. Zgodnie z unijnymi przepisami, wszystkie urządzenia AGD oraz źródła światła muszą mieć umieszczoną etykietę energetyczną. Na etykiecie znajdziemy informacje o rocznym zużyciu energii. Według obecnej skali, klasy A, A+, A++ oraz A+++ są najwyższą z możliwych i oznaczają najbardziej energooszczędne urządzenia.

Urządzenia tej klasy zazwyczaj są droższe od tych w klasie B lub C. Mimo wszystko ich kupno często jest bardziej opłacalne na dłuższą metę. Porównując roczny koszt zużycia energii potrzebnej do pracy urządzenia, okazuje się, że kupno lodówki w niższej klasie jest tylko pozornie tańszym rozwiązaniem. Z tego powodu klasa energetyczna jest często eksponowanym walorem urządzenia. Konsumenci powinni zwracać szczególną uwagę na etykiety, ponieważ Unia Europejska wprowadza zmiany w zasadach oznakowania produktów.

Nowe etykiety energetyczne

Nowe etykiety energetyczne zaczną pojawiać się na urządzeniach od marca 2021 roku. Początkowo na lodówkach, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach i monitorach. Z kolei źródła zyskają nowe etykiety energetyczne od 1 września 2021.

https://twitter.com/UREgovPL/status/1296732039681650693

Nowe oznakowanie powróci do poprzedniej skali. Urządzenia będą podlegały ocenie w skali od A do G. Bardzo ważne jest, że obecna klasa energetyczna A+++ w nowej skali będzie miała klasę C. Urządzenia o obecnej klasie A+ i A++ będą „zaledwie” F i G. Nowe klasy A i B obecnie są zarezerwowane do urządzeń, które powstaną dopiero w przyszłości. Mają one być jeszcze bardziej energooszczędne i ekonomiczne od tych obecnych. Wynika to z faktu, że postęp technologiczny sprawił, że najnowsze urządzenia często są o wiele bardziej energooszczędne od tych A+++, a mimo to znajdują się w tej samej klasie. Nowe etykiety energetyczne są oznaką rozwoju.

Nowe etykiety energetyczne będą miały również dodatkowe informacje na temat sprzętu. Jedną z nich ma być informacja na temat generowanego hałasu lub ilości wody potrzebnej do pracy (np. na jeden cykl prania w pralce). Ponadto znajdziemy tam kod QR, który będzie odsyłał do strony internetowej zawierającej bardziej szczegółowe informacje na temat danego modelu urządzenia. Ta ma być powiązana z bazą danych EPREL (Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Producenci będą zobowiązani do rejestracji swoich produktów w bazie danych dla modeli z etykietami energetycznymi.

Nowe etykiety energetyczne, źródło: ec.europa.eu