PiS zrobi nam niedługo lifting godła. Warto posłuchać heraldyków, bo zastrzeżeń do obecnego jest wiele

Gorące tematy Państwo Dołącz do dyskusji (410)
PiS zrobi nam niedługo lifting godła. Warto posłuchać heraldyków, bo zastrzeżeń do obecnego jest wiele

Rzeczpospolita donosi, że w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Dobrą okazją ku temu jest przypadająca na 2018 rok setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Można się spodziewać, że to wydarzenie będziemy obchodzić z niemałą pompą – co by nie mówić, powody ku temu będą zacne.

godlo

Nowe godło Polski 2018?

Ministerstwo Kultury nie informuje jak dotąd o szczegółach projektu ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że zmiany wymagają załączniki do ustawy aby dostosować je do stosowanych obecnie metod graficznych.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych w art. 2 stanowi, że

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

Jego wzór znajdziemy w załączniku do ustawy – stąd wiadomo, że do pracy zaprzęgnięto grafików.

Podobno największe zmiany czekają zastosowane we wzorze kolory. Te obecne, po odwzorowaniu według palet stosowanych w czasach projektowania godła są jasnoszare i buraczkowe zamiast białe i czerwone. Jakie jeszcze nieścisłości resort usunie podczas prac?

Godło jakie jest każdy widzi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że heraldycy mają do jego wyglądu sporo zastrzeżeń.

Ile jest godła w godle?

Przede wszystkim zastosowane cieniowanie sprawia wrażenie, że orzeł jest trójwymiarowy. Zasady heraldyki są natomiast w tym temacie zgodne – godło powinno być dwuwymiarowe. Porównajcie godło Polski z innymi godłami, na przykład województw. Widać różnicę, prawda?

Innym zastrzeżeniem jest kwestia korony. Nie chodzi tu jednak o jej obecność lub jej brak tylko o jej wygląd. Korona otwarta, a taką przywdział nasz orzeł, w heraldyce oznacza podległość. Suwerenny orzeł powinien mieć zamkniętą koronę. Nie jest to jednak zasada rygorystycznie przestrzegana i zmiana korony byłaby bardziej zmianą stylistyczną.

Pozostałe uwagi dotyczą tego, że układ skrzydeł wskazuje na to, że ptak ten był projektowany do tarczy okrągłej a nie prostokątnej. Ponadto nogi i szpony powinny być nieco dłuższe oraz inaczej wypełnione kolorem, tak samo jak inne jego elementy. Ponadto, wprawne oko z pewnością dostrzeże, że orzeł w godle jest… krzywy.

Użytkownik Joemonster o pseudonimie Matthew_888, który jest heraldykiem-hobbystą, zaprojektował nawet godło Polski według wszelkich prawideł heraldyki. Efekt jest zdumiewający. Wyglądałoby ono wtedy tak:

godlo

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości weźmie pod rozwagę propozycje heraldyków? Może w nowym godle zamiast orła pojawi się feniks, który z popiołów powstaje niczym Polska z kolan? No dobrze, żart trochę nie na miejscu. Pozostaje mieć nadzieję, że poprawione lub nowe godło Polski uwzględni uwagi heraldyków.