PiS zrobi nam niedługo lifting godła. Warto posłuchać heraldyków, bo zastrzeżeń do obecnego jest wiele

Gorące tematy Państwo dołącz do dyskusji (410) 18.03.2017
PiS zrobi nam niedługo lifting godła. Warto posłuchać heraldyków, bo zastrzeżeń do obecnego jest wiele

Tomasz Laba

Rzeczpospolita donosi, że w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych.

Dobrą okazją ku temu jest przypadająca na 2018 rok setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Można się spodziewać, że to wydarzenie będziemy obchodzić z niemałą pompą – co by nie mówić, powody ku temu będą zacne.

godlo

Nowe godło Polski 2018?

Ministerstwo Kultury nie informuje jak dotąd o szczegółach projektu ograniczając się jedynie do stwierdzenia, że zmiany wymagają załączniki do ustawy aby dostosować je do stosowanych obecnie metod graficznych.

Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych w art. 2 stanowi, że

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

Jego wzór znajdziemy w załączniku do ustawy – stąd wiadomo, że do pracy zaprzęgnięto grafików.

Podobno największe zmiany czekają zastosowane we wzorze kolory. Te obecne, po odwzorowaniu według palet stosowanych w czasach projektowania godła są jasnoszare i buraczkowe zamiast białe i czerwone. Jakie jeszcze nieścisłości resort usunie podczas prac?

Godło jakie jest każdy widzi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że heraldycy mają do jego wyglądu sporo zastrzeżeń.

Ile jest godła w godle?

Przede wszystkim zastosowane cieniowanie sprawia wrażenie, że orzeł jest trójwymiarowy. Zasady heraldyki są natomiast w tym temacie zgodne – godło powinno być dwuwymiarowe. Porównajcie godło Polski z innymi godłami, na przykład województw. Widać różnicę, prawda?

Innym zastrzeżeniem jest kwestia korony. Nie chodzi tu jednak o jej obecność lub jej brak tylko o jej wygląd. Korona otwarta, a taką przywdział nasz orzeł, w heraldyce oznacza podległość. Suwerenny orzeł powinien mieć zamkniętą koronę. Nie jest to jednak zasada rygorystycznie przestrzegana i zmiana korony byłaby bardziej zmianą stylistyczną.

Pozostałe uwagi dotyczą tego, że układ skrzydeł wskazuje na to, że ptak ten był projektowany do tarczy okrągłej a nie prostokątnej. Ponadto nogi i szpony powinny być nieco dłuższe oraz inaczej wypełnione kolorem, tak samo jak inne jego elementy. Ponadto, wprawne oko z pewnością dostrzeże, że orzeł w godle jest… krzywy.

Użytkownik Joemonster o pseudonimie Matthew_888, który jest heraldykiem-hobbystą, zaprojektował nawet godło Polski według wszelkich prawideł heraldyki. Efekt jest zdumiewający. Wyglądałoby ono wtedy tak:

godlo

Czy rząd Prawa i Sprawiedliwości weźmie pod rozwagę propozycje heraldyków? Może w nowym godle zamiast orła pojawi się feniks, który z popiołów powstaje niczym Polska z kolan? No dobrze, żart trochę nie na miejscu. Pozostaje mieć nadzieję, że poprawione lub nowe godło Polski uwzględni uwagi heraldyków.

410 odpowiedzi na “PiS zrobi nam niedługo lifting godła. Warto posłuchać heraldyków, bo zastrzeżeń do obecnego jest wiele”

 1. Zacznijmy od podstaw – czy rzekomy bielik w godle jest w ogóle orłem? Ornitolodzy twierdzą, że nie. Więc jak zmieniać, a tanie to nie będzie, to porządnie ;)

    • podobnie jak nie istnieją (ku zdziwieniu niektórych książąt) orły dwugłowe i do tego czarne. Co to za argument, że ornitolodzy twierdzą?

   • Godło nie musi stanowić czegoś, co istnieje, przykładem choćby pomorski Gryf. A skoro mowa o heraldyce, biały kolor na tarczy oznacza tak zazwyczaj srebro, natomiast w tle stosuje się czerwień lub purpurę, nigdy karmazyn.

   • Macie kuzwa dylematy.. Popatrzcie jak godlo wygladalo prze ostatnie 1000 lat a potem gadajcie. W godle NIGDY nie bylo bielika, ani godlo nigdy nie wygladalo jak bielik.. Te wasze glupie porownania nie maja absolutnie nic wspolnego z naszym godlem. W godle jest orzel a nie bielik kto uwarza inaczej i mu sie godlo nie podoba niech spierdala do izraela, tam w godle bedzie mial gwiazde dawida i problem z glowy.

  • Chwila wyjaśnienia: heraldyczne zwierzęta nie muszę wyglądać tak jak ich biologiczne pierwowzory. Przez to stworzenie w godle nie podlega „rozważaniom” zoologów, a jest po prostu symbolicznym przedstawieniem jakiegoś stworzenia (czasami mitycznego – patrz np. herb Szczecina z gryfem). Stąd – w godle Polski mamy białego orła (chociaż orzeł tak nie wygląda), tak samo jak Rosja ma dwugłowego orła (chociaż taki nie występuje w przyrodzie).

   • Różne kraje mają różne koszmarki w godłach, absolutnie nie występujące, albo tak podobne di pierwowzoru jak Kaczyński do demokraty. Dlatego debilne spory o długość szponów czy kierunek dzioba „orła” wiszą mi jak jego ogon. W ogóle obecna polityka rządzących spowodowała, że te wszystkie symbole są mi kompletnie obojętne. Wszystko zaś trąci idiotyzmem, lub rzadkim śmiechem. No bo jak można poważnie patrzeć na debila, co pomalowane na jezdni czerwone i białe pasy dyskwalifikuje, bo dla niego jest to deptanie naszych barw. A w sumie to goowno prawda. Ma być tak: Należy konkretną barwę ustalić przez wybór z międzynarodowego wzorca który obowiązuje w przemyśle i sztuce. I zastrzec go w konstytucji. A każdy co chce coś pomalować, musi latać z kolorymetrem, coby wyeliminować np. możliwość pomalowania sracza takimi kolorami. Śmieszne może, ale wytrąca debilom argument z łap. Tak jak temu radnemu prawaków ze Szczecina.

   • Jeszcze lepiej kraje mają gdzieś stosowanie zasad heraldyki w godłach państwowych przykładowo wiele państw stosuje takie kolory jak brązowy który jest niedozwolony w heraldyce.

 2. To już nie można było włożyć trochę więcej wysiłku w temat niż tylko streszczenie starego postu z Joemonstera?

  • mój link do art. z joe został skasowany więc może tylko tutaj napiszę: na joe jest pełniejszy i ciekawszy artykuł napisany rok temu.

 3. Ciekawe czy firma która zaprojektuje godło za 500 000 zł już istnieje, czy dopiero wybierany jest zarząd.

  • ty się lepiej zastanów, która firma przygotuje papeterię, szyldy, pieczątki, oficjalne prospekty, wymieni godła w urzędach i szkołach… interes życia…

   • To ja się właśnie zastanawiałem dlaczego poprzednia władza na to nie wpadła. Pewnie nie zdążyli zaklepać odpowiednich wykonawców.

    • nie nie miało to dla nich znaczenia – godło jest, jest a to że Heraldycy mieli kilka zastrzeżeń, nic pilnego można zająć się tym kiedy indziej jak będą wolne miliony na wymianę wszystkiego…

     • To, że godło Polski nie miało dla nich żadnego znaczenia to jest oczywiste. Natomiast hajsy jakie przy jego zmianie mogli zarobić, na pewno bez znaczenia nie były. A i tak zapłaci obywatel.

 4. Okropnie to niby nowo zaprojektowane(jako przykład) godło wygląda. Żeby jeszcze zasady heraldyki obowiązywały w godlach państw a nie obowiązują wiele krajów ma godła np w kolorach nie wykorzystywanych w heraldyce. To tylko pretekst by PIS i prezes pozostawiło po sobie na dłużej przecież ten kurdupel traktuje kraj jako swoją własność. Jak juz ma być coś zmieniane w godle to tylko na podstawie referendum a nie widzimisię kurdupla

 5. Proponuję jeszcze szlaczek. Tak konkretnie przez środek. No i koniecznie podPIS. Żeby nikt nigdy nie miał wątpliwości.

 6. Podpowiem: obecne godło jest zaprojektowane w 1927 r., zaś w okresie PRL została mu usunięta korona.

 7. Polska to Republika więc korona powinna zostać usunięta. Orzeł Stanów Zjednoczonych nie ma korony, Orzeł RFN nie ma korony (to informacja dla krzykaczy o Orle z okresu PRL). PiS jak podejrzewam będzie (przynajmniej część) dążył do przywrócenia orła z okresu II RP

 8. To wszystko mi wisi kalafiorem na tak długim sznurku, że bez lunety nie dojrzeć. Każde godło może być dobre, nawet małpa na sznurku, byle państwo działało po ludzku. A tu wpieprza się temat zastępczy, przy którym trwa zażarta walka na temat kształtu korony, czy czegoś (bo HUYWI co to jest ) w centrum skrzydła. Niektórym przypomina ruską gwiazdę, innym rozdeptaną rozgwiazdę… Ogólnie 97% Polaków nie jest w stanie opisać dokładnie naszego godła z pamięci (sprawdzone !). Po co więc taki cyrk? A 1918 to kolejny pretekst, do przykrywania pisiorskiej hucpy. Potem przyjdzie 1920 – zwycięstwo nad Bolszewikami, potem jeszcze to i sro, a ważne na dziś sprawy, będą leżały odłogiem.

 9. Niech sobie PIS na tym logo umieszcza Miśkiewicze jedne. Chory rząd, chory kraj, chore pomysły.

 10. Matthew_888 nie jest żadnym heraldykiem bo by dobrze wiedział, że korona zamknięta ma być koroną rangową a na „mobilium” ma być tylko otwarta i żadna inna. Nie powtarzajcie bzdur. Portal Genealogia Polaków już dawno opisał wszelkie błędy również te stosowane przez domorosłych heraldyków obecnie i te istniejąc w Konstytucji. To samo uczyniło kilku znanych heraldyków i wszyscy mówią o otwartej koronie na orle i zamkniętej nad herbem. Wystarczy 10 sekund wklepania w Google i nie powtarzania bzdur.

 11. Orzeł powinien nosić koronę Bolesława Chrobrego – pierwszego króla Polski. Kształt tej korony jest bardzo dobrze opisany, skądinąd w heraldycznym ujęciu wieńczy ona herby np. Poznania i Krakowa.

 12. Układu skrzydeł bym nie zmieniał. Właśnie poprzez ten okrągły układ orzeł jest naprawdę unikatowy i kojarzony na świecie z Polską. Lepiej się też wtedy prezentuje bez tarczy. Poprawiony herb powinien przede wszystkim prezentować się godnie i wzbudzać respekt, a nie spełniać wyłącznie formalności czy wyglądać jak wyrachowane korporacyjne lub regionalne logo. Pamiętajcie, że taki herb będzie na mundurach żołnierzy i ma podnosić morale, a nie tylko ładnie się prezentować w pliku kartek na czyimś biurku. Symbolika oczywiście do poprawy, żadnych gwiazd czy otwierania korony.

 13. Godło, to jest wizerunek ptaka. Ptak ten jest bielikiem, nie orłem. Orzeł ma skoki opierzone, oprócz tego ogon owego ptaka wskazuje wyraźnie, że należy do myszołowów​, więc za żadne skarby nie jest orłem. To zupełnie inny gatunek ptaka. Ponadto z punktu widzenia heraldyki, goglo jest częścią herbu. Zatem w skład herbu wchodzi prostokątna tarcza i właściwie skomponowane godło. Niestety to nie jest orzeł, a zwłaszcza biały. Tak sprawy się mają w heraldyce. Fakt, że na dokładkę jest to stworzenie cieniowane

 14. Co do korony, to właśnie tak. Powinna być zamknięta. Tak powinno być. Tylko zrobić ORŁA w dwojwymiarze, tak jak trzeba, a nie jakieś dziadostwo, padlinozerce jak jest teraz

 15. Żałosne. Jakoś na imprezach sportowych nikt z milionów kibiców nie ma żadnych uwag. Z duma macha biało-czerwona flaga, ubiera koszulki i czapki z herbem, na którym widnieje godło z Białym Orłem. Teraz „heraldyków” z Bożej łaski pełno. Rzeczywiście nasz herb wymaga poprawek, podobnie jak wymagają poprawek herby setek miast, które projektowali z „Bożej łaski” lokalni „heraldycy”. Zwróćcie uwagę ile dymiących kominów, kół zębatych, wież kopalnianych, skrzyżowanych młotów i kilofów i innych „socjalistycznych” symboli, Zmiana herbu i poprawienie (uporządkowanie) innych symboli to rzeczywiście duże koszty. Rzeczywiście ktoś na tym zarobi, ale wcześniej, czy później i tak trzeba tego dokonać. Mnie osobiście przedstawiony projekt NIE PODOBA SIĘ!
  1. Jako heraldyk wiem, że nie jest prawdą, że otwarta, czy zamknięta korona symbolizuje zależność czy niezależność (nigdzie w źródłach nie ma takiej interpretacji, argument wyssany z palca).
  2. Złota przepaska z trójlistnym zakończeniem, również się źle komponuje, lepsza przepaska srebrna.
  3. Kańciaste, „rozwichrzone” orle skrzydła.powodują, że godło staje się nienaturalne, Wcale końcówki pór nie muszą być „na siłę” równoległe do skrajów tarczy!
  4. Rzeczywiście łapy ze szponami powinny być złote, ale nie przesadzałbym z ich wydłużaniem.
  5. Moim zdaniem godło (orzeł) lepiej wygląda w gotyckiej tarczy typu hiszpańskiego, a nawet typu niemieckiego, a nie dotychczasowego typu francuskiego.

  • Co do korony to mimo że to czy jest otwarta czy zamknięta nie ma znaczenia symbolicznego to powinna być wzorowana na zamkniętej „koronie Chrobrego”

 16. Redaktor nie odrobił lekcji . Nie zna różnicy między herbem a godłem .Mówi godło a w rzeczywistości jest to herb .

 17. Nie zgadzam się aby w Polskim Godle były dwie gwiazdy które pojawiły się około 1927 roku. Proszę popatrzeć na godlo z 1918 roku. Pojawiły się dwie gwiazdy. Poszperajcie w internecie co oznaczają .

 18. Godłem powinien być kot na czerwonym tle.Przecież myszy zdążyły zjeść jedynie okrutnego Popiela .Dlatego że pojawiły się koty.Naszego też by zjadły.Chroni go kot !!!!

 19. aktualny orzeł jest dobry i według mnie nie trzeba żadnych popraw, bo jak zmienią na orła bez cieni to będzie wyglądał jak wyciągnięty z bajki animowanej dla przedszkolaków. i wgl nie będzie sprawiał dobrego wrażenia. co zaś do tego że orzeł nie jest według heraldyki i jakoś tak, to ja wam powiem jedno: tego nie będzie się czepiać 99,9% ludzi na świecie. bo co to za różnica ? orzeł prezentuje się pięknie więc po co zmieniać go na jekieś anime?

 20. Zamknięta korona (suwerenność) i brak masońskich gwaizdek to ogromny plus, podobnie jak krzyż ponad całością – zamiast braku (też masońskie odchyły uunięte). Brawo

 21. Projekt godła super. Przedewszystkim nie ma pentagramu w skrzydłach. Elity sankcyjne to byli w większości masoni, a Piłsudski był okultystą i walczył z religią dlatego zmieniono godło po przewrocie majowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *