Budujący dom będą mogli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. O ile skorzystają ze specjalnej bazy

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Budujący dom będą mogli zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych. O ile skorzystają ze specjalnej bazy

Zmiany w prawie budowlanym, przewidziane na 2023 r., nadal nie weszły w życie. Największą planowaną zmianą jest rozszerzenie katalogu budów niewymagających pozwolenia – możliwe stanie się budowanie domów o powierzchni powyżej 70 mkw. bez pozwolenia. W związku z tym przygotowywane są nowe projekty domów do pobrania za darmo, dzięki czemu inwestorzy będą mogli oszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Nowe projekty domów do pobrania za darmo

Po wejściu w życie nowelizacji prawa budowlanego Polacy będą mogli budować domy jednorodzinne o powierzchni powyżej 70 mkw. (pod warunkiem, że budynek będzie mieć nie więcej niż dwie kondygnacje) bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Nie powinno więc dziwić, że planowane są również nowe projekty domów do pobrania za darmo – dla odpowiednio większych budynków, choć jednocześnie nieprzekraczających powierzchni 180 mkw.

Jak informowało jakiś czas temu Ministerstwo Rozwoju i Technologii, nowe projekty dużych domów mają pojawić się na stronie Głównego Urzędu Budowlanego pod koniec 2023 r. Do bazy mają zostać dodane trzy kategorie projektów – budynków o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Warto jednocześnie przypomnieć, że na stronie GUNB już znajdują się projekty gotowe do pobrania – tyle że są to jedynie projekty budynków o powierzchni do 70 mkw.

Do pobrania darmowego projektu domu z bazy GUNB należy jedynie podać imię, nazwisko, adres oraz dane kontaktowe (w tym adres e-mail). Jak twierdzi GUNB, do tej pory z takiej możliwości skorzystało ok. 38 tys. osób. Zainteresowanie jest zatem – wbrew pozorom – spore. Możliwe, że po rozszerzeniu katalogu projektów chętnych będzie jeszcze więcej.

Możliwość pobrania projektu domu za darmo to oczywiście oszczędność dla budującego. W przypadku projektów dużych domów, które dopiero pojawią się w bazie, mowa o oszczędności rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Inna sprawa, że wiele osób i tak może zdecydować się np. na dostosowanie gotowego projektu do swoich potrzeb – i ostatecznie i tak konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów.

Bez pozwolenia na budowę, ale z kierownikiem

Warto przy okazji przypomnieć, że po wejściu przepisów w życie wprawdzie możliwa będzie budowa domu powyżej 70 mkw. bez pozwolenia, ale za to nadal konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy oraz prowadzenie dziennika budowy. To istotna informacja, ponieważ w przypadku domów do 70 mkw. – które można budować bez pozwolenia już teraz – ustawodawca nie nałożył na inwestorów takiego obowiązku. Należy też podkreślić, że pozwolenie nie będzie potrzebne jedynie dla inwestorów indywidualnych, którzy chcą postawić budynek w celu spełnienia własnych potrzeb mieszkaniowych.