Szykuje się kolejne święto państwowe, ale na szczęście tego dnia pójdziemy do pracy

Państwo Prawo Dołącz do dyskusji (3)
Szykuje się kolejne święto państwowe, ale na szczęście tego dnia pójdziemy do pracy

Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma być obchodzony jako nowe święto państwowe 20 czerwca każdego roku. Czy będzie to dzień ustawowo wolny od pracy?

Projekt prezydenta Andrzeja Dudy, który miałby upamiętnić powstania śląskie w latach 1919-1921 oraz ich uczestników, wpłynął do Sejmu 7 maja. Podczas głosowania, które odbyło się w czwartek, Sejm opowiedział się „za” ustanowieniem święta.

Nowe święto państwowe 20 czerwca. Do czego nawiązuje ta data?

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy, data 20 czerwca nawiązuje do powszechnej w świadomości Ślązaków – daty wjazdu do Katowic w 1922 r. wojska polskiego na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim.

Nowe święto państwowe 20 czerwca ma stanowić oddanie czci bohaterom, których odwaga umożliwiła powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Jak wskazuje uzasadnienie projektu, chodzi również o kultywowanie pamięci o naszych przodkach walczących o niepodległość i upowszechnienie wiedzy o tych trzech zrywach w świadomości Polaków.

Z inicjatywą ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich do prezydenta zwróciło się kilka organizacji. Wystąpiło o to m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk, a także Sejmik Województwa Mazowieckiego.

Na spotkaniu z przedstawicielami instytucji wnioskujących o ustanowienie święta, prezydent mówił:

To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej. Ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 r., kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej.

Czy 20 czerwca będzie dniem ustawowo wolnym od pracy?

Nowe święto państwowe 20 czerwca nie będzie dniem ustawowo wolnym. W projekcie ustawy nie przewidziano takiej możliwości.

Przyczyny takiej decyzji są najprawdopodobniej mniej więcej takie, jak miało to miejsce przy ustanowieniu dnia 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wówczas prezydent zaznaczał, że idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach. Mówił też o tym, że wierzy, iż dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji.