Już jakiś czas temu rządzący zapowiadali deregulację przepisów dotyczących prowadzenia działalności. Teraz projekt, który ma ułatwić życie przedsiębiorcom, ma być już niemal gotowy – taką informację przedstawił wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak. Co dokładnie ma się zatem zmienić?
Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Projekt jest już na finiszu
Ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej i szeroko rozumianą deregulację przepisów Koalicja Obywatelska zapowiadała jeszcze w trakcie kampanii wyborczej; pozostali koalicjanci albo popierają zmiany, albo przynajmniej nie sprzeciwiają im się (Lewica), dlatego też już od kilku miesięcy było wiadomo, że rząd wprowadzi nowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Najprawdopodobniej stanie się to już niebawem; podczas wywiadu na antenie Polskiego Radia wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak przyznał, że projekt ustawy jest nie tylko praktycznie gotowy, ale też że w lipcu z pewnością trafi pod obrady rządu – a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w przyszłym miesiącu prace nad projektem może zacząć także Sejm.
Na jakie zmiany mogą nastawiać się przedsiębiorcy? Po pierwsze, mają się zmienić zasady kontroli skarbowej dla mikroprzedsiębiorców; jej czas ulegnie skróceniu (po zmianie przepisów będzie mogła trwać maksymalnie 6 dni). Ponadto przedsiębiorca będzie musiał wcześniej zostać odpowiednio poinformowany zarówno o terminie, w jakim odbędzie się kontrola, jak i o jej zakresie i dokumentach, które musi przygotować.
Oprócz tego przedsiębiorcy mogą liczyć również na dłuższe vacatio legis, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w prawie gospodarczym – ma ono trwać 6 miesięcy, tak, by prowadzący firmę mogli przygotować się do stosowania nowych regulacji. Dodatkowo projekt zawiera propozycję wprowadzenia zasady „one in, one out”, co ma oznaczać, że każdy nowy obowiązek dla przedsiębiorców wynikający ze zmian w prawie gospodarczym ma poskutkować zniesieniem jednego z dotychczasowych – tak, by pula tych obowiązków nie zwiększała się. Ponadto rządzący chcą poświęcać nieco więcej czasu na analizę już wprowadzonych przepisów i ich skutków; każde ministerstwo po roku obowiązywania ustawy „wymagającej głębokiej analizy” będzie musiało sprawdzić, jakie są efekty wprowadzenia ustawy.
Czego jeszcze mogą spodziewać się przedsiębiorcy? Projekt ma zawierać łącznie 50 rozwiązań
Oprócz wymienionych wyżej zmian przedsiębiorcy mogą też spodziewać się m.in. elektronicznego weksla czy formy dokumentowej leasingu (co z pewnością cieszy przy okazji całą branżę leasingową). Zmian jest jednak znacznie więcej – projekt zawiera łącznie 50 rozwiązań, które mają ułatwić przedsiębiorcom życie.