Sejmowy hotel jest zbyt mało luksusowy, a tak przecież nie może być. Wkrótce powstanie ekskluzywny obiekt za 300 milionów złotych

Państwo Dołącz do dyskusji
Sejmowy hotel jest zbyt mało luksusowy, a tak przecież nie może być. Wkrótce powstanie ekskluzywny obiekt za 300 milionów złotych

Będzie nowy hotel sejmowy, którego budowę planuje Kancelaria Sejmu. Na standard obecnego skarżą się parlamentarzyści. Kwota inwestycji może być jednak, w obliczu drożyzny i niedoborów podstawowych produktów, bulwersująca. Na nowe lokum przeznaczone zostanie bowiem aż 300 milionów złotych.

Nowy hotel sejmowy

Jak ustalił „Fakt”, najprawdopodobniej powstanie nowy hotel sejmowy. Ma mieć w sumie 460 pokoi, wyposażony zostanie w basen, restaurację, a także… kaplicę. We wrześniu powołana zostanie specjalna komisja konkursowa, która wyłoni projekt architektoniczny. Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji kosztować będą milion złotych.

Konieczność budowy nowego hotelu sejmowego wynika także – a może przede wszystkim – z tego, że obecny obiekt nie spełnia standardów. Posłowie narzekają na małe pokoje, nieszczelne okna, czy też brak aneksów kuchennych. Jak opowiadać miał poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS),

Miałem w swoim pokoju wizytę parlamentarzysty austriackiego i po trzeciej lampce zaczęliśmy się śmiać z moich warunków

Mimo że kwota przygotowań stanowić ma milion złotych, to cała inwestycja pochłonąć ma około 300 milionów. Szef Kancelarii Sejmu, Agnieszka Kaczmarska, wyjaśniała

To będą dwupokojowe studia z częścią sypialną i biurową. W budynku ma być kaplica, basen, restauracje i kawiarnie. Pod biurowcami będzie parking podziemny na 250 aut. Sam hotel ma być w trzygwiazdkowym standardzie.

O tym, co oznaczają hotelowe gwiazdki, przeczytać można w tekście dotyczącym klasyfikacji obiektów hotelarskich.

Ale projekt nie do końca podoba się parlamentarzystom

„Fakt” wskazuje, że posłowie nie do końca zadowoleni są z pomysłu Kancelarii Sejmu. Inwestycję rozpisano na 5 lat, z czego już jest spóźniona. Można więc założyć, że nowy hotel sejmowy powstanie najszybciej w 2028 roku. Obecny hotel sejmowy ma zostać całkowicie wyburzony, a na czas budowy Kancelaria Sejmu zapewni pokoje w hotelach położonych w pobliżu.

Dom poselski dziś obsługuje ponad 200 parlamentarzystów. Koszt noclegu wynosi tam 116 zł – czyli niedużo – i pokrywa go Kancelaria Sejmu. Jeżeli ktoś nie chce korzystać z takiej opcji, to parlamentarzyści mogą wynająć mieszkanie – koszt wynajmu również ponosi Kancelaria Sejmu, do 3500 złotych miesięcznie.

Czy mamy do czynienia ze skandalem? To chyba zależy od punktu widzenia. Na pewno kwota 300 milionów złotych, czy też w ogóle fakt planowania inwestycji w dobie drożyzny i inflacji, może bulwersować. Z drugiej strony mówimy tutaj o zapewnieniu warunków parlamentarzystom, czyli de facto władzy i przedstawicielom nas wszystkich.

Obecny i niebudzący wątpliwości niski standard domu poselskiego nie jest niczym dobrym. Pod tym kątem zasadność budowy nowego obiektu nie powinna budzić żadnych wątpliwości. Jednak tak, jak z niegdyś nagrodami dla posłów, nie jest to chyba najlepszy moment na tak duże wydatki. Z drugiej strony – kiedy taki moment jest odpowiedni?