Nabór na bezzwrotną dotację w kolejnym województwie. W innym informacja o terminie ma pojawić się w ciągu najbliższych dni

Finanse Firma Gorące tematy dołącz do dyskusji (254) 04.08.2020
Nabór na bezzwrotną dotację w kolejnym województwie. W innym informacja o terminie ma pojawić się w ciągu najbliższych dni

partner-logo

Edyta Wara-Wąsowska

Skończył się już nabór na dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm, wciąż jednak w niektórych województwach nie rozpoczęto naboru dla mikro- i małych przedsiębiorców. Wiadomo już natomiast, kiedy nabór ruszy w Wielkopolsce. Z kolei w podkarpackim przedsiębiorcy mogą spodziewać się informacji w najbliższych dniach.

Nowy nabór wniosków o bezzwrotną dotację. Tym razem doczekali się przedsiębiorcy z Wielkopolski

W kilku województwach przedsiębiorcy wciąż czekają na nowy nabór wniosków o bezzwrotną dotację. Tak jest m.in. w Wielkopolsce. Tamtejszy urząd marszałkowski nie dawał przedsiębiorcom żadnych wyraźnych wskazówek co do możliwego terminu otworzenia naboru. Teraz wiadomo już jednak wstępnie, kiedy najwcześniej firmy złożą odpowiednie wnioski.

Najpierw – podobnie jak w kilku innych województwach – przedsiębiorcy wypełnią odpowiednie wnioski. Generator wniosków zostanie udostępniony po 16 sierpnia. Przedsiębiorcy będą mieli co najmniej (jak podkreśla grantodawca) 4 dni na spokojnie wypełnienie tego wniosku. To oznacza, że nowy nabór wniosków o bezzwrotną dotację rozpocznie się nie wcześniej niż 20-21 sierpnia. Na ten moment ostateczna data nie jest jeszcze znana, jednak przynajmniej firmy mogą przygotować się do naboru. Minie jeszcze sporo czasu, zanim przedsiębiorcy z Wielkopolski otrzymają wyczekiwane wsparcie.

Jednocześnie przedsiębiorcy z Wielkopolski powinni pamiętać, że niektóre firmy są wykluczone z możliwości wnioskowania o dotację na kapitał obrotowy. Na szczęście kryteria nie są tak restrykcyjne jak chociażby w przypadku firm z województwa mazowieckiego wnioskujących o bezzwrotną dotację na kapitał obrotowy. Dzięki temu większość przedsiębiorców powinna móc ubiegać się o wsparcie. Z dokładnymi wymaganiami, regulaminem przyznawania grantów itd. można zapoznać się na tej stronie.

Na ogłoszenie daty naboru czekają też przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego

Na Podkarpaciu również ruszy nabór wniosków o bezzwrotną dotację, jednak na ogłoszenie ostatecznego terminu przedsiębiorcy muszą jeszcze trochę poczekać. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego ma być „na finiszu” prac związanych z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji do uruchomienia naboru wniosków o dotację na kapitał obrotowy dla mikro- i małych firm. Ogłoszenie o terminie naboru ma zostać podane na stronie RARR na co najmniej 7 dni przed datą naboru. Prawdopodobnie termin zostanie ogłoszony dosłownie w najbliższych dniach.

Co ciekawe, akurat przedsiębiorcy z Podkarpacia będą składali wnioski o dotację za pomocą platformy gov.pl, z wykorzystaniem profilu zaufanego ePUAP. Pytanie brzmi, czy takie rozwiązanie faktycznie sprawdzi się lepiej niż osobne serwery przygotowywane w innych województwach. Jest jednak szansa, że dzięki temu nabór nie będzie musiał być powtarzany jak np. w województwie dolnośląskim czy świętokrzyskim.