Już w grudniu będzie nowy taryfikator punktów karnych. Nawet 15 punktów za przekroczenie prędkości

Moto Dołącz do dyskusji (599)
Już w grudniu będzie nowy taryfikator punktów karnych. Nawet 15 punktów za przekroczenie prędkości

Jest już znany nowy taryfikator punktów karnych w 2021 r. – zmiany mają bowiem wejść w życie jeszcze w grudniu 2021 r. Rządzący zdecydowali się na rygorystyczne regulacje – kierowcy będą mogli otrzymać jednorazowo nawet 15 punktów karnych. W tym – za przekroczenie prędkości. 

Nowy taryfikator punktów karnych w 2021 r. Zmiany już w grudniu

Wyższe kary dla kierowców – w postaci wyższych mandatów karnych – to tylko część zmian, jakie zamierzają wprowadzić rządzący. Minister spraw wewnętrznych i administracji opublikował też nowy taryfikator punktów karnych w 2021 r. – ma zacząć obowiązywać już od grudnia.

Czego mogą spodziewać się kierowcy? Przede wszystkim – niektóre wykroczenia drogowe mają być karane przyznaniem 15 punktów karnych. Obecnie jednorazowo kierowca może otrzymać maksymalnie 10. Po zmianach 15 punktów karnych będzie można je otrzymać za:

  • poważniejszą kolizję drogową,
  • jazdę po spożyciu alkoholu lub narkotyków,
  • omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym,
  • wyprzedzanie na pasach,
  • ucieczkę przed kontrolą drogową.

Co jednak najciekawsze – i dla wielu kierowców być może najbardziej kontrowersyjne – nowy taryfikator punktów karnych w 2021 r. sprawi, że 15 punktów karnych będzie można otrzymać również za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Może się zatem okazać, że to właśnie to – a nie znacznie wyższy mandat (nawet 5 tys. zł przy przekroczeniu prędkości o 30 km/h) skłoni kierowców do przepisowej jazdy. I to zwłaszcza, że zgodnie z projektowanymi zmianami wydłuży się czas, po którym punkty karne zostaną skasowane. Rządzący chcą bowiem, by punkty kasowane były dopiero po upływie dwóch lat.

Warto też pamiętać, że kierowcy w żaden sposób nie będą mogli zmniejszyć posiadanej liczby punktów karnych – po zmianach nie będzie już szkoleń, które obecnie to umożliwiają. Jakby tego było mało, kierowcy odczują dodatkowe punkty karne także, jeśli chodzi o wysokość OC. Zgodnie z nowym prawem możliwe będzie udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK. To z kolei umożliwi dostosowanie stawek ubezpieczeń do historii wykroczeń kierowcy. Nie ma żadnych wątpliwości, że wszyscy, którzy mają na swoim koncie sporo punktów, będą musieli płacić wyższe OC.

Po zmianach będzie łatwiej przekroczyć limit punktów

Należy przypomnieć, że limit punktów karnych wynosi 24 punkty (dla początkujących kierowców – 20). Tym samym znacznie łatwiej będzie go przekroczyć, a w konsekwencji – nawet stracić prawo jazdy za punkty. Na razie nie wiadomo, czy taka strategia rządzących przyniesie spodziewane rezultaty; tym razem jednak jest to krok w dobrym kierunku, który może przyczynić się do realnej poprawy sytuacji na drogach.