Większość ekspertów jest zdania, że obniżka stóp procentowych możliwa jest najszybciej pod koniec 2025 r. lub – i o tym mówi coraz więcej specjalistów – w 2026 r. Teraz okazuje się jednak, że szansa na znacznie szybsze obniżenie stóp procentowych jest – choć wiele może się jeszcze zmienić.
Eksperci nie wierzą w szybką obniżkę stóp. Rynki zachowują optymizm
Stopy procentowe już od dłuższego czasu – a w zasadzie od października 2023 r. – pozostają na niezmienionym poziomie. We wrześniu i właśnie październiku zeszłego roku RPP zdecydowała się na delikatną obniżkę stóp procentowych. Wielu ekspertów zwróciło wtedy uwagę na to, że Rada nie miała żadnych znaczących powodów do decyzji o obniżce w tamtym momencie, a dodatkowo zrobiła to tuż przed wyborami parlamentarnymi. Od tamtego czasu stopa referencyjna utrzymuje się na poziomie 5,75 proc.
O ile jeszcze w tamtym roku analitycy i ekonomiści prognozowali, że nowe obniżki mogą nastąpić już w 2024 r., o tyle z biegiem czasu ich entuzjazm słabł; ostatecznie większość uważa w tym momencie, że albo obniżek można się spodziewać w drugiej połowie 2025 r., albo wręcz dopiero w 2026 r. Co ciekawe, warto jednak zwrócić uwagę na kontrakty terminowe na stopy procentowe w Polsce (FRA) – z nich wynika, że rynek jest przekonany o możliwości obniżenia stóp już w 2025 r., a nawet – pod koniec 2024 r.
Który wariant jest bardziej prawdopodobny? Na ten moment oczywiście trudno to ocenić, jednak warto zwrócić uwagę na wypowiedź członka RPP, Ludwika Koteckiego, na antenie TOK FM. Jak stwierdził,
My jako Rada widzimy przestrzeń, bo mieliśmy taką dyskusję, widzimy przestrzeń na dyskusję o ewentualnych obniżkach stóp proc. w I kw. przyszłego roku. Ja to powtarzam od wielu miesięcy. Większość członków chyba też podziela to zdanie.
Dodał również, że
Znacząca większość Rady myśli o tym, że może nie do końca roku, ale pewnie na początku przyszłego roku taka dyskusja mogłaby się odbyć. Czy ona będzie owocowała decyzjami – zobaczymy, bo wiele rzeczy, np. budżet, może na to wpływać.
Rada przekonuje się do obniżki stóp?
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że Kotecki stwierdził, że „większość członków chyba też podziela to zdanie” (o przestrzeni na dyskusję o obniżce stóp procentowych). Niewykluczone zatem, że członkowie Rady zaczęli zmieniać zdanie w kwestii utrzymywania wysokich stóp procentowych przez kolejne miesiące – trudno jednak w tym momencie cokolwiek przesądzać.