Drony przestają być już zwykłą zabawką. Niedługo ich zakup będzie wiązać się z nowymi obowiązkami

Prawo Technologie Dołącz do dyskusji (101)
Drony przestają być już zwykłą zabawką. Niedługo ich zakup będzie wiązać się z nowymi obowiązkami

Już wkrótce osoby, które posiadają bezzałogowy statek powietrzny (lub planują go nabyć) będą mieć obowiązek rejestracji drona. Przestanie mieć znaczenie fakt, czy maszynę kupili w celach czysto rekreacyjnych, czy też zawodowych.  

Obowiązek rejestracji drona. Co zmieni się w przepisach?

Drony cieszą się w Polsce coraz większą popularnością – najlepiej obrazuje to fakt, że podstawową wersję tego sprzętu można kupić nawet w zwykłym markecie z elektroniką. Duże zainteresowanie tym rodzajem sprzętu potwierdzają także statystyki – w Polsce obecnie użytkuje się nawet ok. 100 tys. bezzałogowych statków powietrznych o różnej masie.

Używają ich zarówno osoby, które wykorzystują drona w pracy zawodowej (np. przy kręceniu filmów czy robieniu profesjonalnych zdjęć) jak i te, które kupiły maszynę z myślą o dobrej zabawie. Już wkrótce jednak podział na użytkowników profesjonalnych i amatorów przestanie istnieć. Zamiast tego pojawią się kategorie – otwarta, szczególna i certyfikowana.

Jak w rozmowie z prawo.pl podają Magdalena Ostrihansky i Maciej Szmigiero, specjaliści zajmujący się prawem dronów, po zmianie przepisów niemal każdy operator drona – niezależnie od tego, w jakim celu będzie używać maszyny – będzie musiał zarejestrować sprzęt. Oprócz tego zostaną określone także konkretne wymagania i obowiązki szkoleniowe. Teoretycznie dla kategorii otwartej szkolenia nie powinny być zbyt uciążliwe – większość z nich będzie można prawdopodobnie odbyć online. Egzamin podsumowujący również odbywałby się za pośrednictwem sieci, co oznacza, że operatorzy dronów w tej kategorii nie musieliby stawiać się w urzędach czy innych ośrodkach.

Z kolei jeśli chodzi o osoby, które już posiadają świadectwa kwalifikacji, czyli tzw. „prawo jazdy na drona”, muszą liczyć się z tym, że ich zaświadczenia zostaną przekonwertowane na certyfikaty kompetencji pilota bezzałogowego statku powietrznego.

Zmianę przepisów wymusza Unia Europejska

Unia Europejska wydała stosowne rozporządzenia w sprawie dronów, co oznacza, że polski ustawodawca miał niewiele do powiedzenia. Ich głównym celem jest oczywiście ogólna poprawa bezpieczeństwa w lotnictwie – zwłaszcza, że do wypadków z udziałem dronów dochodzi coraz częściej. I to często właśnie z winy użytkowników, którzy kupili drona głównie do celów rekreacyjnych.

Oprócz wspomnianych wyżej zmian pojawią się także nowe nazwy – np. operatorzy dronów zyskają miano pilotów.

Warto pamiętać, że dzięki zmianom przepisy dotyczące dronów w całej Unii zostaną ujednolicone. To z kolei umożliwi wykonywanie lotów transgranicznych, a zdobyte certyfikaty będą uznawane przez inne kraje Unii Europejskiej.

Unijne rozporządzenie ma być stosowane od 1 lipca 2020 r.