Powstał pierwszy na świecie obóz koncentracyjny dla homoseksualistów (jest rok 2017)

Gorące tematy Zagranica Dołącz do dyskusji (288)
Powstał pierwszy na świecie obóz koncentracyjny dla homoseksualistów (jest rok 2017)

Media donoszą o tym, że powstał czeczeński obóz koncentracyjny dla homoseksualistów, Ramzan Kadyrov zaprzecza.

Coraz więcej krajów pozwala parom jednopłciowym zawierać związki partnerskie lub małżeńskie, lecz są i takie, gdzie środowiska LGBT nie mają lekkiego życia. W jednych homoseksualizm jest zakazany, w których środowiskach geje i lesbijki są kierowani na leczenie do specjalnych ośrodków. Są też takie, w których za miłość do osoby tej samej płci można stracić życie. Jak donosi między innymi Human Rights Watch, powstał czeczeński obóz koncentracyjny dla homoseksualistów.

Na stronie Human Rights Watch Tanya Lokshina, Novaya Gazieta, Independent, NZHerald, The Huffington Post, Express i inne media donoszą o tym, że w Czeczenii powstał obóz koncentracyjny dla homoseksualistów, gdzie mężczyzn stłoczono w niewielkich pomieszczeniach i serwuje się im resocjalizację między innymi poprzez bicie i elektrowstrząsy.

W ciągu kilkunastu ostatnich tygodni w Czeczenii nasiliły się prześladowania środowisk LGBT. Każdy mężczyzna podejrzany o bycie homoseksualistą został „zaproszony” na wnikliwe przesłuchania. Byli oni upokarzani, torturowani, a wszystko to by wydusić z nich zeznania. W przypadku, gdy okazywało się, że władze faktycznie mają do czynienia z gejem, zmuszano go do wydania innych osób o tej samej orientacji seksualnej.

Część z zatrzymanych, którzy zostali zweryfikowani jako osoby heteroseksualne, wróciła do domów i rodzin. Inni nie wrócili. Gdy tylko o sprawie napisała Novaya Gazieta, rzecznik prasowy Czeczeńskich władz oświadczył, że to najprawdopodobniej żart z okazji 1 kwietnia i przytoczył wypowiedź zwierzchnika, Ramzana Kadyrova, że:

w Czeczenii nie ma homoseksualistów, a gdyby nawet byli, to władze nie musiałyby się nimi przejmować, bo ich rodziny wysłałyby ich zapewne tam, skąd nie ma powrotu.

Oskarżono także wszystkie media, które o tym donoszą, o stronnicze oczernianie narodu czeczeńskiego i wyznawanych przez niego tradycyjnych wartości.

Organizacja Human Rights Watch podtrzymuje rewelacje opisane przez pismo Novaya Gazieta, gdyż zebrano niezależne informacje i dane te przedstawiają obraz zgoła odmienny od prezentowanego przez media czeczeńskie. Mężczyźni zostali wywiezieni do obozu w Argun, w którym poddawani są torturom – są bici i poddawani elektrowstrząsom. Mężczyźni, którym udało się uciec, donieśli o ofiarach śmiertelnych.

Rzecznik Kremla, Dmitry Peskov potwierdził, że władze Rosji zapoznały się z doniesieniami z mediów i sugeruje, że każdy prześladowany przez nadgorliwych urzędników i przedstawicieli władzy w Czeczenii powinien dochodzić swoich praw przed sądem. Organizacje zajmujące się pomocą prześladowanym przedstawicielom środowisk LGBT uruchomili gorącą linię, z którą mogą skontaktować się prześladowani lub bojący się o swoje życie ludzie z Czeczenii.