ONZ: okna życia naruszają prawa dziecka i trzeba je zlikwidować

Gorące tematy Codzienne Zagranica Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (10)
ONZ: okna życia naruszają prawa dziecka i trzeba je zlikwidować

Komitet Praw Dziecka ONZ twierdzi, że okna życia naruszają prawa dziecka i Polska powinna je zlikwidować.

Polska złożyła w Genewie po wakacjach sprawozdanie dotyczące wdrażania postanowień Konwencji o prawach dziecka. Po analizie ocenia dokonania i wyraża opinie, a także sugestie co do wykonania niektórych punktów. Tym razem jedną z rekomendacji jest to, że okna życia naruszają prawa dziecka i trzeba je zlikwidować.

Nie chodzi jednak tylko o samą likwidację, ale także zastąpienie tego typu rozwiązań innymi, które są dla matki i dziecka lepsze, a także promowanie ich wśród matek, które nie chcą wychowywać urodzonego dziecka. Naruszanie praw dziecka przez okna życia polega na tym, że dziecko nie ma możliwości poznania swojej biologicznej matki, a jego prawo do tożsamości jest niezbywalne.

Jedną z propozycji jest instytucja „anonimowego porodu”. Chodzi w niej o to, że matka, która nie chce wychowywać swojego dziecka, może zostać zarejestrowana anonimowo na oddziale położniczym, ale jej prawdziwe dane są zapisane tylko w specjalnie do tego powołanym urzędzie i dziecko, które ukończyło 16 rok życia może je poznać. Inną formą jest zgłoszenie się do ośrodka adopcyjnego.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym funkcjonują okna życia. Jednakże każde z tych państw otrzymało zalecenie, by promować inne formy rozwiązywania problemów z niechcianymi dziećmi, niż okna życia.

Masz problemy lub wątpliwości związane z oddaniem dziecka do adopcji lub samą adopcją i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu Wikimedia Commons