Opłata za kurs taksówką, spośród całej badanej Europy, jest najniższa w Warszawie

Codzienne Moto Dołącz do dyskusji (254)
Opłata za kurs taksówką, spośród całej badanej Europy, jest najniższa w Warszawie

Z badań CBOS-u z 2018 r. wynika, że z taksówek jako najczęstszego źródła transportu korzysta ok. 3% Polaków. Przyczyną jest prawdopodobnie fakt, że nie jest to tani środek przemieszczania się. Taksówka okazuje się jednak  szczególnie zbawienna podczas wakacji, gdy jesteśmy pozostawieni sam na sam z bagażami w obcym mieście. Turyści w Polsce powinni mieć jednak powód do radości, bo według zestawienia FREE NOW w polskich miastach opłata za taksówkę jest najniższa w Europie. 

W tym roku ponad 63% Europejczyków zdecydowało się na zagraniczne wakacje. Urlop w innym państwie często wiąże się z koniecznością transportu z lotniska lub dworca do hotelu. FREE NOW, platforma służąca zamawianiu przejazdów w 100 miastach Europy stworzyła zestawienie, z którego wynika, że w Polsce oraz Grecji zapłacimy za taksówkę najmniej.

Przegląd cen za przejazd taxi dotyczy trasy liczącej 5 kilometrów w najbardziej popularnych turystycznie stolicach Europy. Z zestawienia wynika, że w Warszawie oraz Atenach taka podróż będzie kosztowała ok. 5 euro. Nieco drożej – ok. 7-10 euro zapłacimy w Lizbonie, Dublinie i Madrycie. Warto również wiedzieć, że użytkownicy aplikacji FREE NOW w polskich, hiszpańskich oraz portugalskich miastach mogą liczyć na przejazd po niższej cenie znanej z góry. Najdroższe taksówki w Europie znajdziemy Sztokholmie, Rzymie, Wiedniu oraz Berlinie (12-13 euro). Na szczycie cenowej piramidy znajduje się Londyn, w którym kurs taxi kosztuje 15 euro.

Należy także wspomnieć, że najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem wakacji w 2019 roku była Hiszpania. Polskie miasta natomiast najczęściej odwiedzane w tym roku były przez turystów z Niemiec, Anglii, Irlandii i Włoch – tak wynika z analizy zamówień taksówek przez użytkowników aplikacji FREE NOW – mówi Krzysztof Urban, Dyrektor FREE NOW w Polsce.

Taksówka w Europie – o czym warto wiedzieć

Kolor i marka taksówki

W każdym z europejskich miast obowiązują inne przepisy dotyczące wyglądu taksówek. Londyn słynie z czarnych blackcabs, które stały się nieodłącznym elementem drogowego krajobrazu. W Madrycie, Berlinie i Atenach o tym, jak ma wyglądać taksówka mówią lokalne przepisy. W Polsce, Austrii i Irlandii nie ma natomiast zasad, które narzucają kolorystykę aut. Najczęściej wybieranymi markami taksówek w Europie są Toyota Prius i Skoda Octavia.

Miejsce pasażera

W Polsce, Hiszpanii i Portugalii przyjmuje się, że pasażer w taksówce siada z tyłu. Pasażer może usiąść z przodu tylko wtedy, gdy podróżuje w większej grupie. W Niemczech natomiast panuje wolny wybór w wyborze miejsca.

Bagaż

Podróżując taksówką w Polsce, Hiszpanii i Włoszech możemy zabrać bagaż dowolnej wielkości bez konieczności dodatkowej opłaty. W Portugalii obowiązuje opłata 1,60 euro za bagaż transportowany w bagażniku.