Ośrodki wypoczynkowe chcą zarobić na emigrantach

Zagranica Dołącz do dyskusji (1)
Ośrodki wypoczynkowe chcą zarobić na emigrantach

Właściciele ośrodków wypoczynkowych wezmą udział w przetargu na zakwaterowanie emigrantów.

Emigranci z krajów ogarniętych wojną i inwazją ISIS nie są już tak gorącym tematem w mediach, jak miało to miejsce jeszcze kilka tygodni temu. Nie mniej nie jest to temat zapomniany i co pewien czas docierają do nas nowe informacje związane z uchodźcami. Teraz okazuje się, że ogłoszono przetarg na zakwaterowanie emigrantów, w którym na pewno wezmą udział niektóre ośrodki wypoczynkowe.

Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg na miejsca dla uchodźców, których mam przyjąć. Chodzi o zakwaterowanie około 1200 osób, a także ich wyżywienie, a kontrakt ma obowiązywać do połowy 2019 roku. Zgłosiło się już kilka ośrodków wypoczynkowych, które chcą zarobić na przyjęciu uchodźców. Są to podmioty gospodarcze z Białegostoku, Dusznik-Zdroju, Grotnika, Kolonii Horbów, Muszyny, Olecka, Piwnicznej-Zdroju, Warszawy, Wohynia.

O tym, że jest to lukratywny kontrakt, może świadczyć suma, jaką urząd chce przeznaczyć do podziału pomiędzy ośrodki. Jest to kwota przekraczająca 134 000 euro. Niektóre ośrodki, które mogą nie zarobić wystarczających kwot na turystach lub wypoczywających ludziach, chętnie przyjmą uchodźców, którzy zapewnią im dopływ środków pieniężnych.

Rzeczpospolita donosi, że problemem dla nich może być fakt, że w przetargu umieszczono zapis o tym, że każdy z ośrodków musi poinformować o staraniu się o rządowy kontrakt samorządy terytorialne. Jeden z tych, które się zgłosiły do przetargu, nie dopełnił tego warunku, a okazuje się, że nie mogą startować w przetargu, gdyż ich przeznaczeniem jest przyjmowanie kuracjuszy uzdrowiska.

W innym przypadku władze regionu oraz przedsiębiorcy i hotelarze obawiają się o to, jak przebywających w pobliżu uchodźców mogą odebrać turyści, którzy do tej pory licznie ich odwiedzali.

Czy te obawy są słuszne? Trudno obecnie powiedzieć, ale sądząc po opiniach, które przedstawia wielu ludzi, wszędzie znajdą się przeciwnicy tego typu inicjatyw.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z turystyką, przedsięwzięciami pomagającymi ludziom lub sytuacją uchodźców i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com