Jakie Polacy mają oszczędności? Wielu nie wystarczy nawet na tydzień życia

Codzienne Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (566)
Jakie Polacy mają oszczędności? Wielu nie wystarczy nawet na tydzień życia

Właściwie wszystkie statystyki pokazują, że Polacy mają się coraz lepiej. Bezrobocie jest wyjątkowo niskie, zarobki coraz wyższe, zadowolenie z życia również. No to teraz spójrzmy na oszczędności Polaków. Okazuje się, że nie mamy ich… właściwie w ogóle.

Jak wyglądają oszczędności Polaków? Postanowiła to sprawdzić firma SpotData. Delikatnie mówiąc – różowo nie jest. Okazuje się, że znaczna część Polaków albo w ogóle nie ma odłożonej gotówki, albo ma naprawdę jej śladowe ilości.

Wyszło na przykład, że aż 17 proc. osób nie ma wystarczających oszczędności, by utrzymać się z nich przez tydzień. Następne 19 proc. nie przeżyłoby ze swoich oszczędności nawet miesiąca. Z kolei 22 proc. uważa, że zaoszczędzone pieniądze nie starczyłyby im nawet na kwartał.

Oszczędności Polaków. Nie zbieramy na „czarną godzinę” czy… jesteśmy biedni?

Biorąc pod uwagę wszystkie optymistyczne informacje o stanie gospodarki, te dane mogą zaskakiwać. Fakt, niskie stopy procentowe nie zachęcają ostatnio do inwestycji. A niskie bezrobocie sprawia, że mało kto obawia się, że nagle straci dochody.

Może więc brak oszczędności jest u nas… całkiem racjonalny? Może wolimy po prostu wydawać lub inwestować? Nawet jeśli tak to ująć, to jednak chyba każdy woli mieć nieco pieniędzy na koncie. W końcu niskie bezrobocie nie oznacza, że od razu dostaniemy pasującą nam pracę. Wypada więc mieć jakieś zabezpieczenie. Nie wspominając już o tym, że przecież zawsze może nam się zdarzyć jakaś choroba lub inna nieprzyjemność. A wtedy lepiej mieć jednak zapas gotówki.

Jednak z innych danych SpotData wynika, że nie oszczędzamy raczej nie dlatego, że tak kochamy wydawać. Raczej powodem jest zwyczajnie kiepska sytuacja ekonomiczna.

Jak bowiem wynika z tego samego opracowania, wśród Polaków pracujących na umowę o pracę lub zlecenie, którzy mają powyżej 24. lat, nawet 34 proc. zarabia tylko 2-3 tys. zł na rękę, natomiast 19 proc. – mniej niż 2 tys. zł.

Choć więc rosnące średnie wynagrodzenie może robić wrażenie, to gdy bliżej się przyjrzymy naszej sytuacji ekonomicznej, dojdzie do nas przykra prawda – wciąż jesteśmy krajem na dorobku.

Do tego jesteśmy krajem na dorobku, w którym ostatnio ceny galopują. Mniej więcej połowa Polaków więc wcale nie jest zadowolona ze swojej sytuacji materialnej, a tak naprawdę to głównie myśli, jak tu związać koniec z końcem.