Policja zatrzymuje kolejnych podejrzanych o oszustwa na BLIK-a. Tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą

Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (33)
Policja zatrzymuje kolejnych podejrzanych o oszustwa na BLIK-a. Tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą

Oszustwa na BLIK-a były jednymi z najbardziej perfidnych metod wyłudzania pieniędzy. Lubuska Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która się tym zajmowała. To przełomowa sprawa i pokazuje, że zorganizowane grupy przestępcze wcale nie muszą oznaczać działalności bezwzględnej i brutalnej.

Oszustwa na BLIK-a

Lubuska Policja informuje na swojej stronie internetowej o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która specjalizowała się w oszustwach na BLIK-a. Zatrzymano kilku członków, a sam efekt został osiągnięty za pomocą żmudnej i skomplikowanej pracy operacyjnej lubuskich śledczych.

O pierwszych oszustwach na BLIK-a pisaliśmy ponad rok temu, bowiem wówczas miały miejsce pierwsze zdarzenia. Policja informuje, że proceder trwał co najmniej od stycznia 2019 roku, aż do maja br. Przestępczy proceder składał się z dwóch elementów.

Po pierwsze, przestępcy przejmowali konta na Facebooku, za pomocą spreparowanych linków, prowadzących do spreparowanych stron, mających na celu wyłudzenie danych logowania. Po przejęciu kontroli nad kontem, cyberprzestępcy wypisywali do znajomych ofiary – i tutaj zaczynał się drugi etap oszustwa.

Oszuści prosili znajomych użytkownika, któremu przejęli konto, o podanie kodu BLIK z prośbą o pożyczkę, bądź zapłacenie za jakąś usługę lub o umożliwienie wypłaty gotówki z bankomatu. Wbrew pozorom wiele osób nabrało się, myśląc, że pomagają znajomemu, przez co „biznes” cyberprzestępców okazał się wyjątkowo dochodowy.

Oszustwa na BLIK-a – liczba pokrzywdzonych

Pokrzywdzonych jest ponad 200, a wyłudzone kwoty oscylowały z reguły w przedziale od 1 000 do 3 000 złotych. Do pierwszych zatrzymań dochodziło na terenie całego kraju już na początku roku, natomiast dopiero niedawno – 21 maja 2020 roku – zatrzymany został 34-letni mężczyzna z woj. zachodniopomorskiego, kierujący grupą przestępczą.

Zatrzymanym zarzucono m.in. przestępstwa takie jak: oszustwo, oszustwo komputerowe, udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a w odniesieniu do lidera – kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. W wypadku tych pierwszych, najwyższy możliwy wymiar kary to 8 lat pozbawienia wolności, natomiast w odniesieniu do lidera grupy – 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone, ze pokrzywdzonych jest o wiele więcej. Będzie to miało niewątpliwie wpływ na surowość kary. Sam mechanizm cechujący taki proceder przestępczy jest na tyle uniwersalny, że bardzo możliwe, iż nie jest to jedyna w kraju grupa, która zajmowała się tego rodzaju przestępczością. Oszustwa na BLIK-a może dokonać w zasadzie każdy, kto będzie w stanie – w oparciu o naiwność i nieostrożność – przejąć cudze konto w jakimś serwisie społecznościowym.

Warto też zaznaczyć – już w odniesieniu do jakiegokolwiek oszustwa – że nie jest to czyn przepołowiony, tj. wartość przedmiotu, czyli korzyści majątkowej co do zasady uzyskanej przez przestępcę, nie ma wpływu na przestępność czynu. Zgłaszanie organom ścigania oszustw, w wyniku których straciliśmy nawet niedużą kwotę pieniędzy, to działanie jak najbardziej normalne.