Na Amazonie można kupić zawieszki na choinkę ze zdjęciami z Auschwitz-Birkenau. To nie pierwszy przypadek kontrowersyjnej oferty

Społeczeństwo Zagranica Zakupy dołącz do dyskusji (9) 02.12.2019
Na Amazonie można kupić zawieszki na choinkę ze zdjęciami z Auschwitz-Birkenau. To nie pierwszy przypadek kontrowersyjnej oferty

Edyta Wara-Wąsowska

O tym, że na Amazonie można kupić niemal wszystko, wie chyba każdy. Czasem jednak to wcale nie jest zaleta – i tak jest w przypadku ozdób choinkowych wystawianych przez jednego ze sprzedawców. Na niektórych z nich znajdują się zdjęcia z… Auschwitz-Birkenau. Jest już reakcja muzeum. 

Ozdoby świąteczne ze zdjęciami z Auschwitz-Birkenau wystawione na Amazonie

Na amerykańskim Amazonie można znaleźć mnóstwo gadżetów z polskimi akcentami. Większość z nich jest całkiem przyjemna dla oka, niektóre mogą nawet wywoływać uśmiech na twarzy. Jeśli ktoś dobrze poszuka, to znajdzie sporo pamiątek np. z polskim jedzeniem (królują pierogi) czy zabytkami. Niestety, okazuje się, że dla niektórych miejsca związane z Polską, warte uwiecznienia na ozdobach, to także… obozy koncentracyjne.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza”, jeden z producentów sprzedaje na amerykańskim Amazonie dzwoneczki i gwiazdki świąteczne z fotografiami znanych miejsc z różnych polskich miast. Są zatem i krakowskie Sukiennice, sopockie molo czy warszawska Syrenka. Niestety, producent sprzedaje ozdoby świąteczne ze zdjęciami z Auschwitz-Birkenau. Na jednym ze zdjęć jest brama wejściowa do obozu, na innym zaś – więzienne baraki. Jakby tego było mało, nie tylko ozdoby świąteczne są pokryte zdjęciami z Auschwitz-Birkenau. W ten wątpliwy sposób „ozdobiono” także otwieracze do piw i magnesy na lodówkę.

Reakcja muzeum. Oburzeni internauci

Oferta jednego z producentów zamieszczona na amerykańskim Amazonie nie została pozostawiona bez komentarza muzeum Auschwitz-Birkenau.

Sprzedaż „ozdób choinkowych” z wizerunkami Auschwitz nie wydaje nam się właściwa. Auschwitz na otwieraczu do butelek jest raczej niepokojący i pozbawiony szacunku.

Jak można się domyślać, muzeum chce, by producent usunął kontrowersyjne przedmioty ze swojej oferty. To zresztą nie pierwszy raz, kiedy muzeum Auschwitz-Birkenau musiało reagować na „niecodzienne” oferty. Jeszcze w pierwszej połowie 2019 r. firma Redbubble sprzedawało odzież z nadrukowanymi fotografiami i grafikami przedstawiającymi obóz koncentracyjny z różnych perspektyw. Na szczęście jednak w tamtym przypadku cała sprawa skończyła się stosunkowo szybko, ponieważ firma wycofała produkty ze sprzedaży i przeprosiła wszystkich, którzy mogli poczuć się urażeni ich ofertą. Na ten moment nie wiadomo, czy producent wystawiający gadżety i świąteczne ozdoby z kontrowersyjnymi zdjęciami również zrezygnuje z tej części swojej oferty.

Oburzeni są również internauci. Niektórzy nawet nawołują do bojkotu konsumenckiego, inni skarżą się, że Amazon nawet nie przewidział odpowiedniej procedury do zgłaszania takich ofert administratorowi.