Pandemii wpływ na portfele Polaków. Emeryci w złej kondycji

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji (43)
Pandemii wpływ na portfele Polaków. Emeryci w złej kondycji

Santander Consumer Bank opublikował raport pokazujący jak pandemia wpłynęła na portfele Polaków. Wynika z niego, że co trzeci ankietowany uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą.

Jak możemy przeczytać w raporcie „Polaków portfel własny – wyjątkowe lato” pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, znaczące pogorszenie nastrojów nie nastąpiło. Problemy finansowe, wynikające z  pandemii koronawirusa odczuwa tylko co dziesiąty Polak.

Co trzeci ankietowany uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą, ponad 10 procent za bardzo dobrą, a prawie połowa za średnią. Jak podano w raporcie na odpowiedzi „raczej zła” i „bardzo zła” wskazał łącznie zaledwie co dziesiąty badany.

Komu powodzi się najlepiej?

Stan swoich portfeli najlepiej oceniają 30-latkowie. Prawie 18 procent z nich uważa swoją sytuację finansową za bardzo dobrą, a ponad 40 procent za raczej dobrą. Niemal równie pozytywne deklaracje płyną z pokolenia 50-latków. Z sytuacji materialnej najbardziej zadowolona jest większość osób z wykształceniem wyższym. Mieszkańcy dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Gdańsk również należą do tego grona najbardziej zadowolonych ankietowanych.

Jak mówi Piotr Dolata z zarządu Santander Consumer Banku, na samym początku pandemii, swoją sytuację tak samo określiło nieznacznie mniej respondentów. „Niemal tyle samo osób, ile obecnie, mówiło o niej jako o złej”.

Autorzy raportu wskazują, że praca na etat wciąż pozwala przechodzić kryzys w nienajgorszej kondycji finansowej. Prawie dwie trzecie zatrudnionych na umowę o pracę ocenia ją raczej dobrze lub bardzo dobrze. W przypadku pracujących w ramach innej formy zatrudnienia odsetek ten spada.

Kto najbardziej odczuł skutki pandemii?

Na niezadowolenie ze swoich obecnych finansów narzeka prawie 40 procent Polaków powyżej 60. roku życia. Kryzys dotyka też osoby najmłodsze w wieku 18-29 lat. Prawie 13 proc. z nich ocenia swoją sytuację za złą lub bardzo złą. Jednocześnie, najbardziej odczuwalne kłopoty budżetowe są u osób posiadających dzieci – 12,4% z nich ocenia swoją sytuację jako raczej złą, a 1,5% jako bardzo złą. Wśród osób bezdzietnych jest to odpowiednio 8,6% i 0,4%. W przypadku ocen bardzo pozytywnych ta proporcja się odwraca – 7,6% wskazań rodziców i 11,2% ankietowanych nieposiadających dzieci.

Czy najgorsze jeszcze przed nami?

Istnieje prawdopodobieństwo, że bardziej realne odzwierciedlenie skutków kryzysu w ocenie własnej sytuacji finansowej będzie widoczne dopiero za jakiś czas. Taka ocena może przyjść po tym jak skończy się wsparcie rządowe dla przedsiębiorców, realizowane w ramach tarczy antykryzysowej.