Gdy ktoś okradnie twój samochód na parkingu strzeżonym, zostaniesz z niczym. Przez drobne zaniedbanie

Moto Prawo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji
Gdy ktoś okradnie twój samochód na parkingu strzeżonym, zostaniesz z niczym. Przez drobne zaniedbanie

Pozostawienie samochodu na parkingu zawsze niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko. Parking strzeżony oznacza jednak zwiększone szanse na uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży czy uszkodzenia pojazdu, ale i tutaj trzeba być bardzo ostrożnym. Bo w łatwy sposób przez nieuwagę można pozbawić się pieniędzy.

Podstawową rolę odgrywa umowa zawierana między właścicielem pojazdu a prowadzącym parking. W przypadku parkingu niestrzeżonego opłata obejmuje jedynie wynajęcie miejsca, a odpowiedzialność za auto jest ograniczona do utrzymania placu w odpowiednim stanie.

Generalnie różnica między parkingiem strzeżonym a niestrzeżonym dotyczy tego, że w przypadku parkingu strzeżonego to właściciel (zarządca) parkingu odpowiada za stan samochodu na mocy umowy przechowania. Z kolei w odniesieniu do parkingu niestrzeżonego odpowiedzialność ogranicza się do zabezpieczenia terenu, bez gwarancji ochrony pojazdu.

W momencie odebrania kwitu i wjazdu na parking dochodzi do zawarcia umowy, której charakter wpływa na zakres odpowiedzialności właściciela parkingu

Zgodnie z art. 835 Kodeksu cywilnego umowa przechowania nakłada na prowadzącego parking obowiązek dbania o pojazd i wydania powierzonej rzeczy w niepogorszonym stanie. Charakterystyczne elementy parkingu strzeżonego to m.in. szlabany, budka strażnika czy monitoring.

Kradzież samochodu z parkingu strzeżonego to sytuacja, w której właściciel pojazdu może ubiegać się o odszkodowanie. W przypadku parkingu niestrzeżonego nawet opłacone miejsce nie daje podstaw do uzyskania od zarządcy parkingu odszkodowania za skradziony samochód.

Z racji różnego podejścia sądów do tej kwestii warto jednak dla własnego bezpieczeństwa założyć, że ktoś prowadzący parking strzeżony nie odpowiada za przedmioty pozostawione w pojeździe, jeśli ich obecność nie została mu wcześniej zgłoszona. Dlatego zaleca się spisanie oświadczenia dotyczącego wartościowych rzeczy w aucie, bo inaczej w razie ich kradzieży istnieje duże prawdopodobieństwo zostania z niczym.

Dobrowolne ubezpieczenie autocasco zwiększa szanse na uzyskanie odszkodowania w przypadku kradzieży

Autocasco bywa przydatne, lecz i tutaj nie warto od razu popadać w nadmierny optymizm, ale zawczasu dokładnie sprawdzić warunki umowy. Ubezpieczyciele chętnie wyłączają bowiem odpowiedzialność w różnych sytuacjach, np. w razie braku kompletu kluczyków.

Otrzymanie odmowy wypłaty odszkodowania z AC bywa frustrujące, ale nie jest to sytuacja bez wyjścia. Masz prawo odwołać się od decyzji ubezpieczyciela. Odwołując się od decyzji ubezpieczyciela, należy jasno uzasadnić swoje roszczenia i dołączyć dokumenty mogące potwierdzić zasadność naszych argumentów. Roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem 3 lat. Im szybciej zadziałasz, tym większe szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy.