Pfizer stoi przed szansą stworzenia pierwszej kompleksowej terapii w walce z COVID-19

Technologie Zdrowie Dołącz do dyskusji (215)
Pfizer stoi przed szansą stworzenia pierwszej kompleksowej terapii w walce z COVID-19

Producent pierwszej zatwierdzonej szczepionki przeciw koronawirusowi firma Pfizer Inc. po zakończonych sukcesem badaniach laboratoryjnych testuje doustny lek na COVID-19. Badania kliniczne wskażą, czy nowy środek jest bezpieczny w stopniu zezwalającym na masową produkcję. Co ciekawe, proponowany przez Pfizer doustny lek na COVID-19 to nie pierwszy taki środek na amerykańskim rynku.  

Jak zaznaczyła w swoim oświadczeniu firma, przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały silną aktywność medykamentu w walce z wirusem SARS-Cov-2, który wywołuje zapalenia płuc COVID-19. Lek o nazwie PF-07321332 ma pomagać pacjentom w zwalczeniu pierwszych objawów infekcji.

Pfizer testuje doustny lek na COVID-19

Pfizer wskazuje, że PF-07321332 należy do grupy leków zwanych inhibitorami proteazy. Ich działanie polega na blokowaniu enzymu proteazy – niezbędnego do replikacji (podwajania się cząsteczek) wirusa w zakażonych komórkach. Medykamenty należące do tej grupy wykorzystuje się do leczenia innych groźnych patogenów wirusowych takich jak HIV czy wirus zapalenia wątroby typu C. Jak podkreśla producent, inhibitory proteazy stosuje się zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi. Dotychczasowe doświadczenia w stosowaniu leków opracowanych dzięki tej technologii pozwalają wierzyć, że nowy środek Pfizera będzie dobrze tolerowany przez pacjentów, którzy leczą się na COVID-19.

To szczególnie istotne dla tempa wprowadzenia nowości od Pfizera na rynek. Naukowa znajomość profilu grupy lekarstw, do której należy również PF-07321332, może przyspieszyć przeprowadzanie testów a tym samym wprowadzenie leku na COVID-19 do sprzedaży.

Dyrektor medyczny Pfizera, Dr Mikael Dolsten poinformował, że opracowane w formie doustnej nowe lekarstwo na COVID-19 będzie testowane również w formie dożylnej, przeznaczonej szczególnie dla pacjentów wymagających hospitalizacji. Jego zdaniem dopiero tak opracowany środek w postaci doustnej i dożylnej wraz ze stworzoną we współpracy z niemiecką firmą BioNtech szczepionką stanowi całościowy model leczenie koronawirusa.

Nie pierwszy taki lek

Doustny środek zwalczający wirus SARS-Cov-2 od Pfizera to nie pierwszy taki lek. Producenta autoryzowanej szczepionki przeciw COVID-19 wyprzedziła firma Gilead Sciences – producent remdesiviru, jedynego zatwierdzonego do tej pory przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków lekarstwa na COVID-19. We współpracy z Atea Pharmaceuticals dwa inne doustne środki zwalczające koronawirusa testują firmy Merck i Roche Holding.

To wszystko nie zmienia jednak faktu, że amerykański koncern stoi przed szansą stworzenia pierwszej kompleksowej terapii na COVID-19 od szczepionki poczynając, na doustnym i dożylnym środku zwalczającym pierwsze objawy wirusa kończąc.