Pikniki nie wierzą w Michała Probierza. Im lepiej się ktoś zna na piłce, tym większe daje mu szanse na uniknięcie kompromitacji

Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Pikniki nie wierzą w Michała Probierza. Im lepiej się ktoś zna na piłce, tym większe daje mu szanse na uniknięcie kompromitacji

Już dziś biało-czerwoni stawią czoła drużynie z Wysp Owczych w meczu wyjazdowym, będącym częścią rundy kwalifikacyjnej do Euro 2024. 

Jak wykazało najnowsze badanie agencji SW Research, mniej niż połowa Polaków wierzy w zwycięstwo narodowej drużyny, a przewidywane są skromne wygrane jedną lub dwiema bramkami. Ten ostrożny optymizm odzwierciedla chłodniejsze nastroje, które pojawiły się po niedawnej, skromnej wygranej 2:0 na PGE Narodowym. Czy nie ma to sensu? A i owszem, ale nikt nie spodziewał się po polskich kibicach chłodnego, analitycznego podejścia do futbolu.

Nowy selekcjoner, Michał Probierz, zadebiutuje na stanowisku, starając się zmotywować drużynę do przełamania niemocy, jaka miejmy nadzieję już za nami. Niestety, brak Roberta Lewandowskiego, kluczowego zawodnika, który w ostatnim meczu z Wyspami Owczymi zapewnił Polsce zwycięstwo, dodatkowo zniechęcił polskich kibiców.

Badanie pokazało, że tylko 40% Polaków spodziewa się zwycięstwa biało-czerwonych, podczas gdy 18% obstawia sukces Wyspiarzy. Tylko 8% uważa, że mecz zakończy się remisem. Optymizm rośnie wraz z zainteresowaniem piłką nożną – 60% samozwańczych ekspertów wierzy w wygraną Polski. Najczęstsze typowane wyniki to 2:1 lub 2:0 dla Polski.

Interesujące jest, że męska piłka nożna jest znacznie bardziej popularna wśród mężczyzn (58%) niż kobiet (33%) w Polsce, a zainteresowanie spada wraz z wiekiem respondentów. Najwyższy poziom zainteresowania piłką nożną (51%) odnotowano w grupie wiekowej 25-34 lata.

Piotr Zimolzak, wiceprezes SW Research, komentuje, że niepewność wokół meczu z Wyspami Owczymi, nagłe zakończenie współpracy z Fernando Santosem oraz kontuzja „Lewego” stworzyły atmosferę niepewności. Ta niepewność z pewnością wpłynęła na ostrożny optymizm kibiców, jeśli chodzi o prognozy wyniku najbliższego spotkania.

Podczas gdy mecz z Wyspami Owczymi będzie pierwszym sprawdzianem dla Probierza, badanie pokazało, że Polacy nie są zbyt optymistyczni co do szans nowego selekcjonera na długoterminowy sukces. Tylko 12% kibiców uważa, że Probierz osiągnie sukces w co najmniej 80% swoich działań, podczas gdy 15% nie wróży mu żadnego sukcesu.

Wartości te zmieniają się wraz z poziomem zainteresowania piłką nożną, co pokazuje, że opinie te mogą być bardziej związane z osobistym zaangażowaniem niż obiektywną oceną.

Ostateczna analiza będzie możliwa po czwartkowym meczu, który może zarówno zminimalizować, jak i zintensyfikować narodowe obawy i oczekiwania.


Metodologiczna Nota: Badanie zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w dniach 3-4.10.23, z wykorzystaniem techniki CAWI, na reprezentatywnej próbie 1020 Polaków w wieku 16-80 lat.