Ponad 115 tys. zł kwoty wolnej od podatku. To wyjątkowy bonus podatkowy dla jednej z pracujących grup

Finanse Podatki Praca Dołącz do dyskusji (51)
Ponad 115 tys. zł kwoty wolnej od podatku. To wyjątkowy bonus podatkowy dla jednej z pracujących grup

Ekipa, która zaczęła rządzenie od obniżenia wieku emerytalnego szuka sposobu na powstrzymanie ludzi  przed … przejściem na emeryturę. Temu służy PIT-0. Mogą z niego skorzystać osoby, które osiągną wiek emerytalny, ale będą nadal pracować i nie staną się klientami ZUS. PIT-0 to super bonus podatkowy dedykowany w Polskim Ładzie pracującym seniorom. Nowe zasady zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku.

PIT-0 to super bonus podatkowy

Kto może przejść na emeryturę, ale tego nie zrobi, nie będzie od nowego roku płacić podatku od przychodów z pracy na etacie, zlecenia czy działalności gospodarczej. Kwota wolna wynosi w tym wypadku 85 528 zł. To jeszcze nie koniec preferencji. Osoby uprawnione do tej ulgi, które rozliczają się z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli płacą podatek dochodowy według skali 17 lub 32 procent w zależności od osiąganego dochodu, skorzystają jeszcze z 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku. Czyli dla pracujących seniorów, rozliczających się według skali kwota wolna od podatku to 115 528 zł. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty będą płacić podatek, zaczynając od 17 procentowej stawki.

Z ulgi PIT-o można korzystać również wtedy, gdy prowadzący działalność senior jest liniowcem lub płaci ryczałt.

Ulga liczy się od urodzin

„Ze zwolnienia będzie można skorzystać w dowolnym momencie w roku. Jeśli podatnik osiągnie na przykład wiek emerytalny w maju, będzie mógł zastosować odliczenie właśnie od maja. Nie będzie musiał czekać do końca roku. Ulgę w podatku odczuje już w pierwszym miesiącu, w którym z niej skorzysta ” tłumaczy Jan Sarnowski, wiceminister finansów.

W dniu swoich 60 (kobiety) albo 65 (mężczyźni) seniorzy będą musieli poinformować swoją księgowość, że chcą korzystać z ulgi PIT-0. Wtedy od następnego dnia podatek będzie naliczany z uwzględnieniem ulgi.

Dzięki tej uldze pracujący na umowę o pracę senior, który zarabia miesięcznie 3 tys. zł brutto, zyska rocznie prawie 1840 zł na rękę. Przy zarobkach 4 tys. brutto będzie to 2800 zł rocznie. Przy 6 tys. zł brutto miesięcznie ulga pozwoli zaoszczędzić 4700 zł. Zarabiający 10 tys. zł brutto miesięcznie zyskają prawie 11 tys. zł do ręki.

To jeszcze nie koniec dobrych wiadomości dla pracujących seniorów. Jeśli pozwoli na to wysokość przychodów, mogą jeszcze skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Mogą się również rozliczać z małżonkiem czy skorzystać z ulgi na rehabilitację. Czyli podatkowo nadchodzący rok, a może i następne lata, jawią się dla pracujących seniorów bardzo atrakcyjnie.