PKO BP, mBank oraz ING mają trzy najpopularniejsze aplikacje na smartfony wśród polskich banków

Finanse Technologie dołącz do dyskusji (13) 07.03.2019
PKO BP, mBank oraz ING mają trzy najpopularniejsze aplikacje na smartfony wśród polskich banków

Jakub Kralka

PKO BP to bank wielu paradoksów, jednak najwyraźniej ich aplikacja ma wielu zwolenników. Cieszy się też, jak to mówią, „uznaniem krytyków”. 

PKO BP to najpopularniejszy bank w Polsce, więc siłą rzeczy popularność jego aplikacji aż tak nie dziwi. W najnowszej informacji prasowej od banku znalazłem dumne informacje o tym, że z aplikacji IKO korzysta co czwarty posiadacz smartfona w Polsce. No cóż – tę statystykę podbijam nawet ja, gdyż w istocie posiadam konto w Inteligo, mam aplikację IKO w telefonie, choć z niej nie korzystam. Wierzę jednak, że większość posiadaczy to aktywni użytkownicy.

PKO BP z najpopularniejszą aplikacją banku

IKO jest mi z ww. powodów znana. To dobry program. Nieporównywalnie lepszy od strony internetowej mojej wariacji na temat PKO PB (o ile większość klientów korzysta z dość cywilizowanego IKO, ja mam Inteligo, które z kolei rozwojem zatrzymało się gdzieś w 2003 roku). Na swoich telefonach posiada ją blisko 2,8 miliona użytkowników. To zdecydowany rekord!

Co ciekawe mam przyjemność korzystać też (już znacznie bardziej aktywnie) z aplikacji drugiego i trzeciego banku w tym zestawieniu. mBank uplasował się na drugiej pozycji z ponad 1,9 miliona użytkowników, zaś trzeci ING ma ich 1,75 miliona. Każdy z tych banków to kwestia indywidualnych preferencji, bo na przykład do mBanku jestem przyzwyczajony i korzystam z niego od kilkunastu lat, jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że w ostatnich latach konkurencja ucieka mu wizualnie i ux-owo. Pisałem o tym osobny felieton na Bezprawniku, gdzie wyjaśniałem tak powierzchowne przyczyny bromance’u z ING.

Które aplikacje banków są najpopularniejsze?

Kolejne trzy lokaty zajmują Santander z 1,45 miliona, Pekao z dość rozczarowującym jak na rozmiar banku (za to zrozumiałym, biorąc pod uwagę jego „innowacyjność”) 1,26 miliona i wreszcie Bank Millennium – 963 000 tysięcy. Millennium wprawdzie do swojego miliona dopiero dobija, jednak zdecydowanie warto o nim pamiętać, bo w zbierającym te dane raporcie PR News osobnym podmiotem jest jeszcze wchłonięty Eurobank, no a przede wszystkim – wyznacza granicę przepaści pomiędzy kolejnymi bankami w kolejce. Alior Bank ma bowiem jedynie 260 000 klientów, a BNP Paribas (liczony jeszcze bez Raiffeisen) – 181 600. Myślę, że ubiegłoroczne fuzje na rynku bankowości z czasem podniosą wyniki Millennium i Paribas, choć temu drugiemu ewidentnie sporo jeszcze do czołówki brakuje. Udział aplikacji mobilnych nie jest może wiarygodnym źródłem w stu procentach, ale rzuca jakieś tam światło na największe banki w Polsce.

Aplikacja PKO BP z nagrodami

Bank PKO BP, który przysłał nam te dobre dla siebie wieści, z dumą podkreśla, że w najnowszym rankingu brytyjskiego Retail Banker International aplikacja IKO PKO Banku Polskiego po raz drugi okazało się najlepiej na świecie ocenianą przez klientów aplikacją, pokonując takie tuzy jak JP Morgan Chase, Barclays czy Bank of America.

Tagi:: , , , ,