Jest już plan luzowania obostrzeń na wakacje. Pierwsze zmiany już 13 czerwca

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (79)
Jest już plan luzowania obostrzeń na wakacje. Pierwsze zmiany już 13 czerwca

Obecne obostrzenia będą obowiązywać do 25 czerwca. Już na poprzedniej konferencji minister zdrowia zapowiedział jednak, że rząd zaprezentuje plan luzowania obostrzeń na wakacje. Plan na dzisiejszej konferencji przedstawili premier i minister zdrowia.

Na poprzedniej konferencji minister zdrowia ogłosił nieznaczne luzowanie obostrzeń. Od 6 czerwca otworzono m.in. sale zabaw (z zastrzeżeniem, że może się na nich znajdować 1 osoba na 15 m2). Na podobnej zasadzie przywrócono możliwość prowadzenia targów i konferencji. Oprócz tego rząd poluzował także zasady dotyczące przemieszczania się komunikacją miejską – obecnie dopuszczalny limit pasażerów wynosi 75 proc. miejsc siedzących i stojących.

Co jednak najistotniejsze, jeśli chodzi o zmiany, które obowiązują od 6 czerwca, rząd zdecydował, że mogą odbywać się wesela do 150 gości – podobnie zresztą jak inne imprezy okolicznościowe. Wcześniej maksymalna liczba gości wynosiła 50. Co ważne, do limitu na imprezach nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione.

Obecne obostrzenia obowiązują do 25 czerwca.

To, na co zwrócili wtedy uwagę dziennikarze, to nadal obowiązujący zakaz zgromadzeń spontanicznych. Jak kilka dni temu szef KPRM Michał Dworczyk twierdził, że być może rząd zdecyduje się na zniesienie tego zakazu po 25 czerwca.

Plan luzowania obostrzeń na wakacje

Jak poinformowano na konferencji, średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców wyniosła dziś 0,9 – tym samym sytuacja epidemiologiczna cały czas się poprawia. Rośnie też liczba wykonanych szczepień.

Jak stwierdził premier, pierwsze zmiany rząd chce wprowadzić od 13 czerwca, natomiast od 26 czerwca zostanie wdrożony plan luzowania obostrzeń na wakacje.

W najbliższych dniach zostanie otworzona Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. Od 13 czerwca zwiększony zostanie też limit wiernych w kościołach – zajęta będzie mogła być połowa miejsc. Od 26 czerwca – już 75 proc. miejsc.

Jak poinformował premier, od 26 czerwca więcej osób będzie mogło również uczestniczyć w targach i konferencjach (1 osoba na 10 m2). Na koncertach, w kinach i teatrach możliwe będzie zajęcie 75 proc. miejsc. Podobny limit będzie obowiązywać w hotelach, przy czym do tego limitu nie będą wliczane dzieci i młodzież do 12 roku życia.

Jak stwierdził z kolei minister Niedzielski, za największe zagrożenie należy uznać potencjalne mutacje koronawirusa. Jednocześnie zaznaczył, że na tle Europy poziom liberalizowania obostrzeń w Polsce jest stosunkowo wysoki.

Jeśli chodzi o obostrzenia, minister uściślił kilka kwestii. Od 26 czerwca otwarte zostaną dyskoteki (z limitem osób do 150). Zostanie zwiększone też obłożenie w restauracjach i wesołych miasteczkach – do 75 proc. miejsc. z kolei do 50 proc. miejsc będzie można zająć podczas wydarzeń sportowych. W siłowniach i klubach fitness będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 m2.

Co ciekawe, od 13 czerwca powróci możliwość konsumpcji w kinach i teatrach.

Minister podkreślił też kilkukrotnie, że do poszczególnych limitów nie będą wliczane osoby zaszczepione.