Otrzymanie prezentu komunijnego przez dziecko może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku

Codzienne Podatki Dołącz do dyskusji
Otrzymanie prezentu komunijnego przez dziecko może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku

Maj to tradycyjnie czas komunii, a co za tym idzie – również prezentów komunijnych. Pojawia się jednak pytanie, czy należny jest podatek od prezentu komunijnego. Wiele zależy od tego, kto go wręczył – i jaką miał wartość.

Podatek od prezentu komunijnego. Kiedy trzeba go zapłacić?

Dzieci przystępujące po raz pierwszy do komunii zwykle otrzymują z tej okazji od bliskich różnego rodzaju prezenty. O ile jeszcze dziesięć lat temu były to raczej drobne rzeczy (łańcuszek, rower, niewielka kwota pieniędzy), o tyle obecnie coraz częściej są to na przykład nowe smartfony, tablety, laptopy czy nawet quady.

Warto przy tym pamiętać, że dla fiskusa prezent komunijny to w rzeczywistości darowizna – co oznacza, że w niektórych sytuacjach konieczna może być zapłata podatku. Kiedy zatem podatek od prezentu komunijnego trzeba zapłacić do urzędu skarbowego?

Wszystko zależy od tego, do której grupy podatkowej należy nabywca, a także – jaka jest wartość otrzymanego prezentu. Jeśli nabywca jest zaliczony do pierwszej grupy podatkowej, daninę trzeba będzie zapłacić, jeśli wartość darowizny przekroczy 9637 zł. W pierwszej grupie podatkowej dziecka znajdą się rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, macocha, ojczym oraz rodzeństwo. Do pierwszej grupy wlicza się wprawdzie również pasierbów i pasierbice, teściów, zięcia i synową, jednak w przypadku małoletniego – z oczywistych względów – pierwsza grupa podatkowa jest znacznie mniejsza.

W przypadku drugiej grupy podatkowej wartość prezentu musi przekroczyć już tylko 7276 zł, by konieczna była zapłata podatku. Do drugiej grupy podatkowej będą zaliczać się wujkowie, ciocie (rodzeństwo rodziców), żony i mężowie rodzeństwa oraz dzieci rodzeństwa.

Z kolei w trzeciej grupie podatkowej limit wynosi jedynie 4902 zł. Do trzeciej  grupy podatkowej będą zaliczać się pozostałe osoby (zarówno dalsza rodzina jak i kompletnie niespokrewnione osoby).

Należy jednocześnie pamiętać, że chodzi o łączną wartość wszystkich darowizn otrzymanych przez nabywcę w ciągu ostatnich 5 lat.

W przypadku tzw. grupy zerowej zapłata podatku nie będzie konieczna, nawet jeśli prezent komunijny będzie droższy

Na szczęście czasem nawet jeśli wartość prezentu komunijnego przekracza limit wyznaczony przez przepisy, zapłata podatku od spadków i darowizn nie będzie konieczna – pod warunkiem, że nabywca (w tym wypadku dziecko) będzie zaliczane do tzw. zerowej grupy podatkowej. To grupa wyodrębniona niejako z pierwszej grupy podatkowej – choć w przypadku małoletniego zerowa grupa podatkowa będzie obejmować te same osoby co pierwsza. Tym samym jeśli dziecko otrzyma prezent na komunię od rodziców, dziadków, pradziadków, ojczyma, macochy lub rodzeństwa, zapłata podatku od darowizny nie będzie konieczna – niezależnie od wartości prezentów. Należy jedynie dopełnić niezbędnych formalności. W ciągu sześciu miesięcy od otrzymania przez dziecko prezentu o wartości przekraczającej limit konieczne jest zgłoszenie tego do urzędu skarbowego. Zgłoszenia w imieniu dziecka dokonują oczywiście rodzice lub jego prawni opiekunowie.