Niejasne przepisy Polskiego Ładu spowodowały chaos. Prawnicy apelują o abolicję dla płatników składki zdrowotnej

Firma Podatki Prawo Dołącz do dyskusji
Niejasne przepisy Polskiego Ładu spowodowały chaos. Prawnicy apelują o abolicję dla płatników składki zdrowotnej

partner-logo

Tak dużego bałaganu, jaki wywołał Polski Ład, nie było w Polsce od niepamiętnych czasów. Skutkiem jego wprowadzenia był między innymi problem z wyliczeniem wysokości składki zdrowotnej. Kłopot z poprawnym oszacowaniem należności mieli także księgowi z długoletnim doświadczeniem. Po tak wielkim chaosie, wielu ekspertów jest zdania, że potrzebna jest abolicja. Nad jej wprowadzeniem będzie debatowała zapewne także nowa koalicja rządząca.

Posłowie opozycji od dawna krytykowali zmiany serwowane przez PiS

Donald Tusk w swoich przemówieniach już od kilku miesięcy nie zostawiał suchej nitki na wprowadzanych z wyjątkową niefrasobliwością zmianach podatkowych. W jednym ze swoich wystąpień określił całość zmian jako przyczynę gigantycznego chaosu i wyraźnie większych składek ZUS dla przedsiębiorców. Spotykał się także z właścicielami firm, co miało na celu wypracowanie kompromisu, a także wysłuchanie ich racji. Możemy zatem z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że nowa koalicja rządowa będzie chciała poprawiać największe błędy Polskiego Ładu zaraz po objęciu władzy w Polsce.

Prawnicy są zgodni – ponoszenie odpowiedzialności karnej i finansowej za błędy rządu nie powinno mieć miejsca

Wielu ekspertów wyraża swoje zdanie w kontekście zmian podatkowych, wdrażanych przez obóz Zjednoczonej Prawicy. Jednym z najczęściej postulowanych rozwiązań jest wprowadzenie totalnej abolicji dla ludzi, którzy nie mieli pojęcia, jakiej wysokości składkę zdrowotną mają zapłacić. Brak mechanizmu rocznego rozliczania składki oraz niejasne, niespójne i nielogiczne przepisy muszą być zatem zmieniane przez nowy rząd w pierwszej kolejności. Polski Ład był wprowadzany bez konsultacji społecznych, bez wysłuchania się w głos właścicieli przedsiębiorstw. Przepisy wchodziły w życie także bez odpowiedniego vacatio legis.

Prawnicy podkreślają wyraźnie – nie powinno być tak, że osoby z powodu Polskiego Ładu będą ponosić odpowiedzialność karną lub finansową. Wielu płatników płaciło składki na przykład od nieodpowiednio ustalonej podstawy. To między innymi dla nich eksperci chcą wprowadzenia abolicji. Pobojowisko jakie powstało podczas wprowadzania Polskiego Ładu, przyczyniło się do setek niezamierzonych błędów po stronie podatników.

Abolicja nie jest jedynym rozwiązaniem. Cały system musi być przebudowany

Za przebudowaniem systemu opowiadają się przede wszystkim eksperci z Katedry Prawa Ubezpieczeń Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wyrażają oni aprobatę także dla mechanizmu płacenia składki zdrowotnej, który obowiązywał przed 2021 r. Uważają go za bardzo klarowny i postulują, aby kontynuować system rozliczenia składki w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przypomnijmy, że zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej KO opublikowała w tak zwanych 100 konkretach. Mowa jest w nich między innymi o ryczałtowej składce zdrowotnej.