Pasażerowie zapłacą więcej za bilety kolejowe? Z pierwszych doniesień wynikało, że nastąpi to już 15 grudnia

Codzienne Dołącz do dyskusji (476)
Pasażerowie zapłacą więcej za bilety kolejowe? Z pierwszych doniesień wynikało, że nastąpi to już 15 grudnia

Zła wiadomość dla osób, które często podróżują koleją. Przewozy Regionalne (PolRegio) prawdopodobnie podniosą ceny biletów kolejowych. Jeśli pierwsze informacje (jeszcze z października) potwierdzą się, pasażerowie mogą odczuć to już w przyszły weekend. Podwyżki podobno planowano na 15 grudnia. Podwyżka cen biletów kolejowych objęłaby wtedy zarówno bilety jednorazowe jak i okresowe.

Podwyżka cen biletów kolejowych w PolRegio? Spekulowano o tym już w październiku

Podwyżka cen biletów kolejowych PolRegio to temat, który pojawił się już dawno. Niektórzy marszałkowie województw, którzy zamówili usługi w Przewozach Regionalnych, nowy cennik mieli dostać jeszcze w październiku.

Dlaczego PolRegio miałoby zdecydować się na podniesienie cen? Powody wydają się oczywiste. Rosnące ceny energii trakcyjnej, wzrost kosztów dostępu do infrastruktury kolejowej, koszty utrzymania taboru, a także – a może przede wszystkim – rosnące koszty pracy. Dodatkowo ceny biletów nie zmieniały się już od dawna – przynajmniej jeśli chodzi o stawki opłat w taryfie przewozowej za bilety jednorazowe. Tutaj faktycznie nie było żadnych zmian na przestrzeni kilku ostatnich lat. Bilety okresowe podrożały jednak jeszcze w zeszłym roku.

Podwyżka cen biletów kolejowych. Ile zapłacą pasażerowie?

Jak mocno ewentualna podwyżka cen biletów kolejowych PolRegio obciąży portfele pasażerów? Ceny biletów mają wzrosnąć średnio o 8 proc. W przypadku biletów miesięcznych wpływ na ostateczną cenę będzie mieć długość trasy. Jak pisze Gazeta Wyborcza, przykładowe wzrosty cen mogą wyglądać tak:

  • z 37 do 44 zł
  • z 61 zł do 72 zł
  • ze 129 do 140 zł

Pasażerowie muszą zatem szykować się na podwyżki na poziomie kilku-kilkunastu złotych.

Na razie na stronie PolRegio nie znajdziemy jednak jeszcze dokładnych informacji. Na ten moment możemy jedynie przeczytać o zmianach w rozkładzie jazdy oraz o poszerzeniu oferty w przypadku aglomeracji łódzkiej.

O rzekomych podwyżkach informował jako pierwszy Rynek Kolejowy – jeszcze w październiku. Wtedy rzecznik prasowy dolnośląskiego urzędu marszałkowskiego, Michał Nowakowski, stwierdził, że „informacje o ewentualnych zmianach w stawkach opłat za bilet zostaną podane do publicznej wiadomości” w momencie wypracowania spójnego stanowiska organizatorów i przewoźników.

Co ciekawe, pierwsze doniesienia na temat podwyżek cen biletów Przewozy Regionalne nazywały „spekulacjami”. Nie zmienia to jedna faktu, że nawet jeśli ostatecznie 15 grudnia podwyżka cen biletów kolejowych PolRegio nie stanie się faktem, to może być to wyłącznie wynik przedłużających się rozmów. W takim wypadku podwyżki prawdopodobnie dosięgną pasażerów na początku roku.