Na Allegro będzie drożej. Sprzedający zapłacą większą prowizję, a to może odbić się na cenach

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (110) 20.01.2020
Na Allegro będzie drożej. Sprzedający zapłacą większą prowizję, a to może odbić się na cenach

Edyta Wara-Wąsowska

Nadchodzą spore podwyżki na Allegro. Sprzedawcy będą musieli zapłacić prowizje także od… opłat za dostawy. Jeśli jednak ktoś myśli, ze stracą tylko sprzedający, to niewątpliwie jest w błędzie. Wyższa prowizja może spowodować podniesienie cen poszczególnych produktów – tak, by sprzedawcy chociaż częściowo zrekompensowali sobie skutki nowych zasad. 

Podwyżki na Allegro. Sprzedawcy zapłacą prowizję od przesyłki

Będzie drożej na Allegro – i co do tego nikt nie powinien mieć żadnych wątpliwości. Wpływ na to będą mieć niewątpliwie zmiany w prowizjach, które operator platformy nalicza od sprzedawców.

Do tej pory sprzedawcy płacili jedynie prowizję od ceny sprzedawanego produktu. Teraz ma się to jednak zmienić i sprzedawca zapłaci prowizję od całej kwoty, jaką klient wyda na zakup – łącznie z przesyłką. Jeśli np. produkt kosztował 200 zł, a przesyłka – 19,90, to sprzedawca zapłaci prowizję od kwoty 219,90 zł.

Podwyżki na Allegro dla sprzedawców (bo tak de facto można nazwać zmianę zasad naliczania prowizji) mają wejść w życie dopiero 2 kwietnia, jednak już teraz budzą silny opór osób sprzedających za pośrednictwem platformy. Nie można mieć wątpliwości, że jeśli nowe zasady wejdą w życie, część sprzedawców zdecyduje się na podniesienie dotychczasowych cen – nawet mimo tego, że tym samym zapłacą większą prowizję. Powód jest prosty – podniesienie cen i tak będzie im się opłacać. W ten sposób przynajmniej częściowo zrekompensują nowe zasady naliczania prowizji przez operatora platformy.

Zmiany w naliczaniu prowizji to tylko jeden z problemów

Zmiany w naliczaniu prowizji nie będą dotyczyć zakupów realizowanych w programie Allegro Smart.

Co Allegro chce właściwie osiągnąć? Przedstawiciele platformy uważają, że zmiana zasad spowoduje… obniżenie kosztów dostawy. Tym samym można wywnioskować, że Allegro spodziewa się, że sprzedawcy wpłyną na dostawców, by obniżyli koszty przesyłek – tak, by sami mogli płacić mniejszą prowizję. Wydaje się jednak mało prawdopodobne, by zadziałało to dokładnie tak, jak twierdzą przedstawiciele platformy.

Warto zresztą zwrócić uwagę też na inny fakt. Jak pisze Jacek Uryniuk na łamach Cashless.pl, należy zastanowić się, czy taka presja ze strony sprzedawców (nawet zakładając, że będzie skuteczna) nie wpłynie na pogorszenie jakości usług kurierskich.

Zmiany w zasadach naliczania prowizji to zresztą nie jedyny problem dla sprzedawców na Allegro. Chodzi również o wspomniany wcześniej program Smart. W tym przypadku naliczania prowizji nie będzie, ale sprzedający i tak poniesie koszty. Obecnie Allegro pokrywa w całości koszt realizacji dostawy w programie. Od marca jednak Allegro będzie opłacać kuriera tylko w części – sprzedający będzie musiał się dorzucić. To kolejna zmiana, która może odbić się na cenach na Allegro.

110 odpowiedzi na “Na Allegro będzie drożej. Sprzedający zapłacą większą prowizję, a to może odbić się na cenach”

 1. Może ta zmiana pomoże zlikwidować zakusy wielu sprzedawców do zawyżania kosztów dostawy po to by na liście ofert ich produkt był najtańszy.

 2. Z tego co obserwują podczas zakupów na allegro, to większość porządnych sprzedawców już od dawna bierze udział w programie allegro smart. Zmiany te odbiją się głównie na tych cwańszych sprzedawcach, którzy lubili sobie zarabiać na kosztach przesyłki. Nie raz trafiłem, że za byle głupotę wielkości pięści(cena towaru nie jest istotna) przy której jedyną opcją była wysyłka kurierem za 30zł.
  Nie, żebym bronił allegro, ale wydaje mi się, że ta prowizja od wysyłki nie dotknie większości sprzedających, a z pewnością nie tych najbardziej sprzyjających klientowi.
  Nie wiem tylko jak kwestia ma się do użytkowników prywatnych i ich możliwościach korzystania z allegro smart w czasie sprzedaży przedmiotów.

  • Co jeśli oferuje przedmioty mając smarta a kupujący go nie ma? Mam płacić więcej bo on nie wykupił? Co z tanimi rzeczami gdzie koszt wysyłki jest dużo większy niż przedmiot?

  • Zmiana odbije się na wszystkich – ktoś kto bierze udział w allegro smart też zapłaci prowizję od kosztów dostawy (jeżeli klient nie posiada allegro smart ) Allegro – samo ustala ceny przesyłek – Allegro Paczkomaty , Allegro mini Kurier , Allegro Kurierzy – a potem – nalicza od tego prowizję !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • Ale prowizji od przesyłek z allegro smart ma nie być. I oczywiście sprzedawca w takim przypadku nie zapłaci prowizji, jeśli kupujący wybierze przesyłkę z allegro smart. :)

    • Prowizji nie będzie tylko wtedy – jeżeli kupujący posiada pakiet allegro smart !!! – Jeżeli klient wybierze Paczkomaty za 8.99 które podlegają pod smart ( ale klient nie ma wykupionego pakietu ) – sprzedający zapłaci prowizję od kosztu dostawy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • Nie gorączkuj się tak.
      Co do tego co napisałeś, to nie widzę jasnego zapisu o tym. Musiałbym najpierw przeczytać regulamin.

     • Nie pouczaj ludzi, z jakimi emocjami mają reagować. Zmiany na Allegro doprowadzają sprzedawców do białej gorączki, i całkiem słusznie (sam nim jestem), więc nie dziw się takim emocjom.

     • Wystawiać ze smartem można jak masz kilka pozytywnych komentarzy. Nie trzeba kupować pakietu.

 3. Kupujący kupuje Allegro Smart by mieć taniej, Allegro pobiera część opłaty za Smart od sprzedającego, ten podnosi cenę produktu by sobie „odbić”, kupujący płaci więcej za produkt. Doliczyć do tego zwiększone prowizje + prowizja od przesyłki (kolejny zwrot za Smart)…
  Jedyny wygrany – Allegro.

  • Idąc tą logiką można powiedzieć, że gdyby allegro nakładało tylko 1% prowizji na każdy sprzedany towar to… jedynym wygranym również jest allegro bo cena produktu rośnie o 1%.

 4. wszyscy którzy popierają tę zmianę są w błędzie, zwłaszcza jeśli chodzi o drobne zakupy. prowizje sprzedawcy będą placic także wtedy gdy maja opcje smart wystarczy ze klient nie skorzysta z tej opcji albo kwota będzie za niska
  i tak jeśli sprzedawca sprzeda cos za 5 zł., a klient wybierze najdroższa wysyłkę – kuriera za pobraniem za 16 zł. bo mu się spieszy to sprzedawca zapłaci – 2,52 zł. prowizji
  teraz rozumiecie ?
  wszystkie towary od 1 do 10 zł na 100% pójdą do góry

 5. Informacja dla matematycznych matołów: zwiększenie prowizji z 10% do 12% to nie jest „niewielki, niezauważalny” wzrost prowizji o 2 procent.

  To jest zwiększenie prowizji o 20 procent.

  • Nie masz racji kolego
   tutaj nie chodzi o cwaniaków którzy naciągają na wysyłkach. Przecież łatwiej dla allegro można by było nałożyć maksymalne kwoty na wysyłkach. poza tym ten co ma zawyżone kwoty za wysyłkę może je jeszcze podwyższyć o te 10 % i on tego nie odczuje odczują to sprzedający którzy sprzedając towar za np 10 zł prowizję będą płacić 25%
   np są sprzedający co sprzedają ochrony na telefon lub etui koszt 5 zł i jego prowizja za towar wyniesie 35% allegro zamiast 11 % . Przeglądając allegro po komentarzach i kupionych rzeczach to dużo jet transakcji drobnych takich za 2-5 zł to jeszcze zwiększa procent prowizji
   a co w przypadku towaru za 1zł gdy kupujący kupi tylko to bo akurat potrzebuje jest skłonny zapłacić 9 złoty dodatkowo za przesyłkę inpost paczomaty i wtedy kupujący płaci 25% za prowizję od sprzedaży plus 11 procent za przesyłkę co sumując dopłaca do transakcji nie licząc koperty czasu itp
   Ruch allegro jest tylko po to żeby zwiększyć dochód a tłumaczenie jest chyba dla niepełnosprytnych nie dla sprzedających którzy liczą kasę
   ja sprzedaję na allegro i śrenia transakcja jest 20 zł co w moim przypadku zwiększa opłaty o 50 procent i to jest podwyżka, i oczywiście muszę na to coś poradzić usunę tanie oferty i podwyższę ceny. Nie ma innego wyjścia nie będę dokłądać do biznesu

 6. Prawda jest taka, że najbardziej ucierpią uczciwi sprzedawcy. Ostatnio dużo kupuje na Allegro jakiś pierdół do domu, niestety jest dużo ofert z najtańszą dostawa za 20-30 zł. A przy kupowaniu przedmiotów za +/- 50 zł wyglada to słabo…
  PS.
  Mówimy o firmie z kilkoma stronami produktów na sprzedaż.

  • Prawda jest też taka, że od dłuższego czasu bardzo wiele rzeczy jest tańszych po prostu w „necie” niż na allegro. Kwestia co się szuka i kupuje jeszcze pozostaje.

 7. Allegro już od dawna jest głównie platformą handlu podróbkami, pseudolicencjonowanym softem, kontami do Steama i towarami z Aliexpressu, gdzie sprzedający nie ma fizycznie przedmiotu, a dopiero sprowadza go z Chin dla tych, którzy nie umieją sami wykonać paru kliknięć. Szkoda niewielka.

  • Na pewno jest zgodne z Konstytucją i Dekalogiem. Tako rzecze Pan Andrzej Duda – Prezydent wszystkich Polek i Polaków. ;)

 8. Jak można pobierać prowizję od kosztów, które ponoszą firmy sprzedające na tej platformie ? Koszty przesyłek to nie zysk firm sprzedających na Allegro tylko refinansowanie tak naprawdę tych kosztów, które te firmy ponoszą płacąc przewoźnikom czyli firmom kurierskim ! Jest to więc bezprawie ! i Urząd Ochrony konsumentów powinien się tym zająć. Podobnie jest z prowizją od sprzedaży, którą pobiera ta platforma( Allegro) ; a pobiera od firm sprzedających na tej platformie prowizję nie małą bo 10 % i więcej ale od sprzedaży brutto ! czyli pobiera prowizję również od podatku VAT ! to również jest bezprawie ! jak można płacić podatek od podatku ! – nie wiem dlaczego nikt się tym nie zajął do tej pory jak i tym że to jest już monopolista i dyktuje co chce nawet czyta treści e-mailów między klientami ! ale ti już inna sprawa.

  • Nie do końca jest tak jak mówisz. Prowizja naliczana jest wprawdzie od cen brutto, ale wyliczona w ten sposób kwota prowizji jest również kwotą brutto. Kwota netto faktury wystawionej przez allegro odpowiada więc prowizji procentowej podanej cenniku, liczonej od Twojej sprzedaży netto.

 9. Nie jestem fanem Allegro ale kupując rzecz za 19 PLN gdzie sprzedający wpisuje koszt przesyłki z d…y w kwocie np 50 PLN..wiadomo, że to rzeźba i chęć przyoszczędzenia…i się skończyło kosztem nas wszystkich

 10. allegro przeguna z tymi podwyżkami.10% prowizji uważam za skandal, ale uokik ma to gdzieś , a prawa pachnie monopolem rynkowym.

  • 10% prowizji to skandal? Taki showroom ma prowizje na poziomie 40% więc bez przesady. Masz dwie opcje – wystawić na allegro i coś sprzedać lub wystawić na swojej stronce i nie sprzedać nic.

 11. Posunięcie ze strony Allegro bardzo niekorzystne dla wielu branż wysyłacych gabaryty np na paletach albo cięższe rzeczy których nie można włączyć do programu SMART ( program ogranicza wagę do 30kg). Takie firmy wysyłają do klientów towary za pośrednictwem kurierów – gdzie czołowe firmy z rynku kurierskiego cenią taką wysyłkę na 150 -200 pln brutto. W takim przypadku objęcie prowizją dla Allegro również kosztu wysyłki to rozbój w biały dzień. Większość firm które znam i ro,bią wysyłki w takim systemie będzie się po zmianach wycofywać się z Allegro albo po prostu podnosić ceny – inaczej się nie da.

 12. Tez sprzedaje rzeczy za 2 pln. Jezeli ktos zamówi sobie dostawe w cenie blisko 20 pln, prowizja dla Allegro bedzie wyzsza niz cena mojego produktu. To jest uderzenie w najmniejszych i najsłabszych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *