Od co najmniej kilku lat eksperci ds. rynku pracy podkreślają, że wielu obecnych pracowników będzie w pewnym momencie zmuszonych do przebranżowienia się. Wszystko wskazuje na to, że coraz więcej Polaków jest na to gotowa – z najnowszego badania wynika, że aż 43 proc. pracowników w Polsce rozważa przebranżowienie się już teraz.
Polacy chcą się przebranżawiać. Rynek pracy może czekać rewolucja
Sztuczna inteligencja i postępująca automatyzacja procesów sprawiają, że charakter pracy w wielu zawodach ulegnie sporej zmianie; niewykluczone też, że w dalszej przyszłości część zawodów zniknie (choć warto jednocześnie zaznaczyć, że nie jest to żadne nowe zjawisko – obecnie również wiele zawodów nie jest wykonywanych, mimo że były popularne jeszcze 50 czy 70 lat temu). To natomiast powoduje, że wiele osób w przyszłości może być zmuszonych do przebranżowienia się. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na zieloną transformację (wymuszającą powstanie wielu nowych zawodów) czy na zmiany demograficzne oraz ewolucję modeli zatrudnienia. To wszystko sprawia, że przebranżowienie się będzie w wielu wypadkach konieczne, w innych – pożądane.
Co jednak najciekawsze, okazuje się, że wielu Polaków jest gotowych na przebranżowienie się już teraz. Z Barometru Rynku Pracy opracowanego przez Gi Group Holding wynika, że w tym momencie aż 43 proc. pracowników rozważa przebranżowienie się, a 45 proc. deklaruje chęć stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Do zmiany zawodu największą skłonność mają mieć osoby, które obawiają się utraty pracy lub planują jej zmianę – co jest oczywiście zrozumiałe. W porównaniu do zeszłego roku oznacza to wzrost o 3,6 p.p. oraz aż o 26,6 p.p. w porównaniu do roku 2023. Jednocześnie warto też zwrócić uwagę na gotowość do przebranżowienia się, jeśli chodzi o wiek pracowników; nikogo nie powinno dziwić, że gotowość na przebranżowienie się wykazuje w największym stopniu grupa zatrudnionych w wieku 18-24 lata. Wśród osób w wieku powyżej 55 lat odsetek ten spada do 27,4 proc. – choć i tak pozostaje całkiem wysoki.
Jak komentuje w raporcie Agnieszka Żak, dyrektor regionalna Gi Group,
Gotowość pracujących do zmiany zawodu rośnie – z roku na rok coraz więcej osób dostrzega zmiany zachodzące na rynku pracy i potrzebę dostosowania się do nowych realiów, aktywnie szukając możliwości rozwoju w innych branżach
W jakich zawodach przebranżowienie się jest najczęściej rozważane?
Piotr Ciemuchowski, partner w Wyser Executive Search nie kryje, w jakich branżach zmiana zawodu jest najczęściej rozważana:
Jeśli chodzi o branże, największą gotowość do zmiany profesji wykazują pracownicy handlu (50,5 proc.) i przemysłu (49,1 proc.), podczas gdy w sektorze publicznym zainteresowanie reskillingiem jest znacznie niższe (38,7 proc.)
Tym samym pracownicy budżetówki są mniej skłonni do przebranżowienia się niż np. osoby pracujące w handlu, gdzie rotacja pracowników jest znacznie wyższa.