Ponad połowa pieniędzy, którą Polacy wydali na mieszkania w Polsce wydali na… nieruchomości od deweloperów – a przynajmniej tak wynika z danych Eurostatu. Polska deweloperką jest w ten sposób na czele, jeśli chodzi o udział na rynku mieszkaniowym w Europie.
Polacy najchętniej kupują od deweloperów. Powodów jest kilka
Jak zwraca uwagę główny analityk HREIT Bartosz Turek, najnowsze dane Eurostatu (za rok 2022) wskazują na ogromny udział deweloperów w polskim rynku mieszkaniowym – kształtuje się on na poziomie 52 proc. Tylko na Malcie i Cyprze nieruchomości z rynku pierwotnego mają jeszcze wyższy udział wartości sprzedanych nieruchomości. Należy jednocześnie podkreślić – dla lepszego zobrazowania – że średnia europejska jest… 2,5-krotnie niższa od polskiego wyniku. Na przykład w Danii udział deweloperów w rynku mieszkaniowym wynosi zaledwie… 1 proc.
Dlaczego zatem Polacy tak chętnie kupują mieszkania od deweloperów? Powód jest dość prozaiczny – w naszym kraju wciąż brakuje odpowiedniej liczby mieszkań, a podaż od lat utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Szacuje się, że aby zlikwidować lukę mieszkaniową w Polsce, należałoby wybudować jeszcze ok. 2 miliony mieszkań. Tymczasem np. w 2022 r. deweloperzy oddali do użytkowania niecałe 144 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.
Warto jednocześnie pamiętać, że przytoczone wyżej statystyki dotyczą wartości sprzedanych nieruchomości – a ceny mieszkań z rynku pierwotnego są zazwyczaj wyższe, niż z rynku wtórnego.
Czynników przemawiających za popularnością mieszkań z rynku pierwotnego jest więcej, ale prawdopodobnie nie wszystkie wynikają z preferencji kupujących
Bez wątpienia na popularność mieszkań deweloperskich wpływa również ich standard; Polacy często obawiają się stanu mieszkań w blokach z wielkiej płyty, a przy okazji chcą mieszkać w nowych, estetycznych budynkach. Część osób uważa zresztą, że zakup mieszkania od dewelopera jest znacznie lepszym rozwiązaniem pod kątem inwestycyjnym; powszechne jest przekonanie, że wartość takich mieszkań będzie rosła znacznie szybciej, niż lokali w starszych blokach. Niekiedy wybór „deweloperki” jest podyktowany innymi czynnikami, takimi jak np. lokalizacja czy układ pomieszczeń.
Nie można jednak zapominać, że czasami zakup nieruchomości od dewelopera jest podyktowany innymi czynnikami. Niekiedy liczba ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego w danej lokalizacji jest tak uboga, że łatwiej znaleźć odpowiedni lokal z rynku pierwotnego. Często łatwiej też kupić dom od dewelopera (choć zazwyczaj mowa nie o domu wolnostojącym, a o szeregowcu czy bliźniaku) – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko koszt budowy, ale też działki.
Wiele wskazuje też na to, że w 2023 r. statystyki będą podobne – lub udział deweloperów w rynku mieszkaniowym jeszcze wzrośnie.