Przez wiele lat Polacy nagminnie narzekali na wysokość swoich zarobków. Działo się to oczywiście nie bez powodu, gdyż były one nie tylko niskie w porównaniu do krajów zachodnich, ale także nie wystarczały do zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Jednak od jakiegoś czasu sytuacja zaczyna zmieniać się na lepsze, a potwierdzeniem tego pozytywnego trendu są wyniki badań, które pokazują zadowolenie Polaków z wysokości wynagrodzeń.
Badania mówią wprost – niezadowolenie z zarobków to coraz rzadsze zjawisko w Polsce
Z badań przeprowadzonych przez SD Worx wynika, że polscy pracownicy są dużo bardziej zadowoleni z zarobków niż osoby zatrudnione w innych krajach europejskich. Badanie pokazało, że 51 proc. pracowników w Polsce jest zadowolonych z wysokości pensji, która wpływa na ich konto bankowe. Dla porównania w Europie tylko 37 proc. pracowników akceptuje wysokość swoich zarobków. Wbrew popularnej opinii, liczba osób, które są niezadowolone ze swojego wynagrodzenia w Polsce, jest stosunkowo mała – wynosi tylko 17,5 proc. Dla porównania w Europie jest to znaczący odsetek pracowników, wynoszący aż 37 proc. zatrudnionych. O kluczowej roli wynagrodzeń w wyborze pracodawcy mówiła Paulina Zasempa, people country lead w SD Worx Poland:
Z racji tego, że wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy i odgrywa znaczącą rolę w motywacji i satysfakcji, bardzo ważne jest dostosowanie polityki wynagradzania do indywidualnych potrzeb każdego pracownika. Polska na tle europejskiej średniej wypada naprawdę bardzo dobrze, bo aż 32 proc. polskich pracowników może określić skład własnego pakietu wynagrodzeń.
Polscy pracownicy chcieliby mieć pensję w stałej wysokości, ale to nie wszystkie ich oczekiwania
Badanie SD Worx pokazało, że Polacy w większości są zadowoleni z otrzymywania pensji w jednakowej wysokości – 55 proc. zatrudnionych deklaruje zadowolenie z takiego sposobu wynagradzania. Na kolejnych miejscach znalazły się oczekiwanie dodatkowych dni urlopu (30 proc.) i elastyczne godziny pracy (29 proc.). Pracownicy zadowoleni byliby także z prezentów okolicznościowych czy bonów zakupowych i biletów na wszelkiego rodzaju wydarzenia kulturalne.
Oczekiwanie dodatkowych dni wolnych od pracodawcy to nie tylko polskie zjawisko. Coraz większa liczba pracowników w Europie chce, aby pracodawca zaoferował im dodatkową pulę dni wolnych od pracy w roku. Co ważne, możliwość zaoferowania dodatkowych dni urlopu przez pracodawcę, staje się ważnym elementem negocjacji i rozmów o pracę. Pracownicy coraz częściej wybierają miejsca pracy, w których będą mogli skorzystać z kilku dodatkowych dni wolnych od obowiązków, co wpłynie pozytywnie na jakość ich wypoczynku.