Wakacje to dla wielu Polaków czas odpoczynku i regeneracji sił. Okazuje się jednak, że jest to również idealny moment na przeprowadzenie prac remontowych. Z najnowszych danych platformy Oferteo.pl wynika, że Polacy chętnie wykorzystują ten okres na odświeżenie swoich mieszkań i domów.
Raport obejmujący okres od marca 2023 do marca 2024 roku, który bazuje na analizie 36 623 zapytań dotyczących remontów, dostarcza ciekawych informacji na temat preferencji i zachowań remontowych Polaków.
Zdecydowana większość prac remontowych w Polsce dotyczy mieszkań
Aż 65% osób planujących remonty decyduje się na zmiany w swoich lokalach mieszkalnych, w porównaniu do 35% skupiających się na domach. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami w mieszkaniach są pokoje (69%), łazienki (63%) oraz kuchnie (58%). Zainteresowanie remontami przedpokoi wyraża 52% respondentów, co również jest znaczącą liczbą.
Polacy najchętniej podejmują się remontu jednego pomieszczenia (28%), choć nie brakuje tych, którzy decydują się na bardziej kompleksowe prace, obejmujące trzy lub cztery pomieszczenia (17% dla każdej z tych opcji). Przeważają remonty pomieszczeń o powierzchni od 21 do 50 m² (39%), podczas gdy mniejsze przestrzenie (poniżej 10 m²) oraz większe (od 51 do 80 m²) wybierane są przez 19% zlecających.
Najpopularniejsze prace remontowe w mieszkaniach to malowanie (60%), układanie płytek (52%), usuwanie starych powłok (52%), montaż gniazdek elektrycznych (43%) oraz remont instalacji hydraulicznej (40%). Większość zlecających (68%) nie posiada konkretnego projektu wykończenia, ale ma jasno sprecyzowane oczekiwania, podczas gdy 19% prosi wykonawcę o sugestie, a 12% ma już gotowy projekt.
Remonty domów – większa skala, większe wyzwania
Remonty domów, choć mniej liczne, są również popularne, zwłaszcza wśród właścicieli domów jednorodzinnych (80%). Domy bliźniacze lub szeregowe cieszą się mniejszym zainteresowaniem (20%). Najczęściej remontowane pomieszczenia w domach to pokoje (54%), łazienki (47%), kuchnie oraz hole i przedpokoje (42%).
W przypadku domów, prace remontowe zazwyczaj dotyczą większych przestrzeni. 20% respondentów planuje remonty pomieszczeń o powierzchni od 21 do 50 m², a 16% zakłada prace na przestrzeniach od 51 do 80 m². Znaleźli się także tacy, którzy planują remonty na powierzchniach sięgających nawet do 200 m² (6%).
Najczęściej wykonywane prace w domach to malowanie (47%), układanie płytek (43%), usuwanie starych powłok (35%), montaż gniazdek elektrycznych oraz remont instalacji hydraulicznej (po 30%). Podobnie jak w przypadku mieszkań, większość zlecających (68%) nie ma szczegółowego projektu, ale posiada wizję końcowego efektu, a 18% polega na rekomendacjach fachowców.
Kluczowe aspekty planowania remontu pod względem czynnika „ludzkiego”
Analiza danych z Oferteo.pl pokazuje, że elastyczność i szybka reakcja na potrzeby klientów są kluczowe dla sukcesu w branży remontowej. Dostępność terminów oraz profesjonalizm fachowców to czynniki decydujące o wyborze wykonawcy. Aż 40% zlecających chce przeprowadzić remont w najbliższym możliwym terminie, podczas gdy 29% jest gotowych czekać na sprawdzonych specjalistów od 1 do 3 miesięcy.
W kontekście sezonu wakacyjnego warto pamiętać, że jest to czas intensywnych prac budowlanych i remontowych. Najlepsi fachowcy mogą być zarezerwowani na wiele tygodni do przodu, co może wydłużać czas oczekiwania na realizację zleceń. Dlatego planując remont, warto z dużym wyprzedzeniem rezerwować terminy i być przygotowanym na dłuższe oczekiwanie na realizację projektu.