Połowa Polaków nie wie o tym, że od umowy kredytu lub pożyczki można odstąpić w terminie 14 dni. I to bez podania powodu

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Połowa Polaków nie wie o tym, że od umowy kredytu lub pożyczki można odstąpić w terminie 14 dni. I to bez podania powodu

O tym, że wiedza ekonomiczna i finansowa Polaków nie jest na najwyższym poziomie, wiemy nie od dzisiaj. Jednak z badań wynika, że Polacy nie są praktycznie w ogóle świadomi swoich podstawowych praw w relacjach z instytucjami finansowymi. Ponad połowa z nas nie wie na przykład, że od umowy o kredyt konsumencki lub pożyczkę można odstąpić w ciągu 14 dni bez podania powodu. Jednak to nie jedyna kwestia finansowa, z której nie zdajemy sobie sprawy.

Polacy nie wiedzą, że od umowy kredytu można odstąpić. Ale to tylko czubek góry lodowej braku zrozumienia tematów finansowych

O tym, że od umowy kredytu lub pożyczki można odstąpić w terminie 14 dni, wie tylko 54 proc. Polaków. Kolejne 60 proc. z nas nie zdaje sobie sprawy, że tylko banki i SKOK-i mogą udzielać kredytów zabezpieczonych hipoteką – takie informacje płyną do nas z raportu sporządzonego przez ekspertów z Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. O bardzo złym poziomie wiedzy Polaków na tematy finansowe mówiła prezes fundacji Agnieszka Wachnicka:

Świat finansów jest dla wielu osób trudny do zrozumienia. Klienci nie znają podstawowych pojęć finansowych, nie wiedzą, jak efektywnie zarządzać budżetem domowym. Często mają także problemy z planowaniem wydatków. Tymczasem poziom świadomości finansowej wpływa na jakość podejmowanych decyzji.  Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, że jako konsumenci codziennie podejmujemy różne decyzje finansowe i korzystamy z usług finansowych – choćby płacąc kartą kredytową za zakupy.

Polacy mają także bardzo duży problem ze zrozumieniem, ile może wynosić oprocentowanie kredytu. Nie rozumiemy także tego, że bank czy firma pożyczkowa nie może dowolnie określać maksymalnego poziomu kosztów pozaodstetkowych.

Mieszkańcy naszego kraju nie wiedzą także, kim jest wierzyciel. Tylko 51 proc. respondentów badania, przeprowadzonego przez KRD wiedziało, że wierzyciel to instytucja lub osoba prywatna, która pożycza pieniądze i oczekuje ich zwrotu. Aż 28 proc. respondentów nagminnie myli wierzyciela z dłużnikiem, co oznacza, że nasi rodacy nie potrafią rozróżnić stron udzielającej i zaciągającej pożyczkę lub kredyt.

Polacy nie tylko nie znają podstawowych pojęć z zakresu finansów i ekonomii. Nie mają wiedzy także o tak ważnych pojęciach, jak np.  inflacja

Niestety, ale badania pokazują, że Polacy nie mają wiedzy nie tylko na temat kluczowych kwestii związanych z kredytami i pożyczkami konsumenckimi. Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mieszkańcy naszego kraju mają trudności także ze zrozumieniem takich pojęć jak inflacja. Na pytanie: „Jeżeli inflacja w marcu wynosiła 10%, a w kwietniu 9%, to znaczy, że…” tylko 25% respondentów udzieliło poprawnej odpowiedzi. Niemal 60% respondentów wiąże spadek inflacji z bezpośrednim spadkiem cen towarów i usług.