Chcesz wiedzieć, czy pensjonat działa legalnie i czy faktycznie istnieje? Rząd przygotował specjalny portal

Codzienne Państwo Dołącz do dyskusji (371)
Chcesz wiedzieć, czy pensjonat działa legalnie i czy faktycznie istnieje? Rząd przygotował specjalny portal

Wystartował… portal turystyczny rządu. Jak zapewnia wicepremier Jarosław Gowin, chodzi o to, by Polak mógł prosto znaleźć informację „jak spędzić wakacje spokojnie i bezpiecznie”. A o co chodzi tak naprawdę? Oczywiście o walkę z obiektami, które unikają płacenia podatków.

turystyka.gov.pl – oto portal turystyczny rządu. Oczywiście nie jest tak, że będzie można na nim zarezerwować nocleg. Rządowa baza ma raczej służyć temu, abyśmy mogli zweryfikować hotel, pensjonat, ale i niektóre instytucje turystyczne.

„Chcemy, aby Polacy mieli pełen dostęp do informacji, jak spędzić wakacje spokojnie i bezpiecznie. Na portalu będzie można zweryfikować legalnie działające w Polsce obiekty turystyczne. Będzie można sprawdzić, czy obiekt istnieje i czy spełnia kryteria” – mówi Jarosław Gowin.

Przedstawiciele rządu mówią jednak, że to dopiero początek. Władza chce nam bowiem dać „uniwersalne kompendium wiedzy dla turysty”.

Portal turystyczny rządu. No dobrze, ale czy to w ogóle potrzebne?

Faktycznie, portal turystyczny rządu działa. Można sprawdzić tam, czy hotel, do którego się wybieramy działa legalnie, ile ma gwiazdek, ile ma miejsc noclegowych – i czy jest dopasowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Czy to jednak aby na pewno jest turystyczny „game changer”? Znacznie bardziej zaawansowane informacje można znaleźć na przykład na portalach rezerwacyjnych. Zresztą są tam komentarze i oceny użytkowników (nie tylko z Polski), zdjęcia konsumentów, szczegółowe opisy, mapy… Portal rządu wygląda przy tym dość ubogo – i trudno powiedzieć, że daje jakąkolwiek wartość dodaną użytkownikowi. Trudno nam sobie wyobrazić, by ktoś, kto przejrzał obiekt na przykład na Booking.com jeszcze chciał zajrzeć na portal turystyka.gov.pl. Nie mówiąc już o tym, że „zweryfikować” obiekt można dziś bardzo łatwo, sprawdzając jego internetowe opinie czy profile w mediach społecznościowych.

Jeśli więc nowy serwis ma czemuś służyć, to pewnie innym celom. Być może chodzi o poprawę samozadowolenia rządzących. Ale czy tylko? Może jednak faktycznie rządowy portal pomoże łatwiej wyłapywać te obiekty, które działają w szarej strefie. Dodatkowo resort Jarosława Gowina zapowiada, że 19 lipca (czyli w środku sezonu…) ma ruszyć specjalna aplikacja, która wskaże hotele i pensjonaty, w których można zrealizować bon turystyczny.