Powstanie banknot 500 zł z Sobieskim – oto nasza propozycja

Gorące tematy Firma Dołącz do dyskusji (354)
Powstanie banknot 500 zł z Sobieskim – oto nasza propozycja

Już od 2016 roku będziemy płacić nowymi banknotami. Zobaczymy nie tylko lepsze zabezpieczenia, ale i wizerunek „nowego” władcy.

Chociaż nie wiadomo jeszcze dokładnie jak będzie wyglądał nowy banknot, redakcja Bezprawnik.pl na podstawie uzyskanych od NBP informacji przygotowała swój projekt przedstawiający prawdopodobny wygląd „pięćsetzłotówki”. Nowy nominał trafi do naszych portfeli najprawdopodobniej w okolicach roku 2017.

500pln-v3

Narodowy Bank Polski zapowiedział, że pięćsetkami zaczniemy płacić za około dwa lata. Ma to pomóc w obniżeniu kosztów emisji, a także zarządzaniu zapasem strategicznym banknotów w NBP. W celu kontynuowania serii „Władcy polscy” na nominale 500 PLN znajdzie się wizerunek Jana III Sobieskiego.

Co więcej, od lutego 2016 roku zapłacimy także nowymi banknotami 200 PLN. Tu nie ulegnie zmianie wizerunek władcy, a jedynie zabezpieczenia. Modyfikacje będą podobne jak w nowych banknotach o nominałach 10, 20, 50 i 100 PLN, które zostały wprowadzone w kwietniu 2014 roku.

Oznacza to m.in. zmianę farby, a także dodanie symboli widocznych jedynie pod światło oraz w promieniach UV. Banknot 200 złotych otrzyma także nitkę zabezpieczającą wdrukowaną farbą zmienną optycznie. Wszystko to po to, aby ten – póki co – najcenniejszy banknot chronić przed fałszerzami.

Oczywiście, wciąż będziemy mogli korzystać z dotychczasowej gotówki. Nowo dodrukowane egzemplarze będą wprowadzane stopniowo, na przykład gdy zajdzie potrzeba wymiany zniszczonych banknotów na nowe. Wtedy między innymi wprowadzane będą „świeże” pieniądze.