Pozew za negatywną opinię na ZnanyLekarz.pl

Codzienne Gorące tematy Zdrowie dołącz do dyskusji (6) 18.07.2015
Pozew za negatywną opinię na ZnanyLekarz.pl

Michał Grązka

Lekarka z Wrocławia domaga się zadośćuczynienia za niesłuszną – jej zdaniem – negatywną opinię na portalu znanylekarz.pl.

Internauci przed zakupami często sprawdzają opinie o produktach w sieci. Podobnie jest z usługami. Na tym polu ogromną popularnością cieszy się porównywarka usług medycznych – ZnanyLekarz.pl. Jak można się domyślić, nie brakuje tam także ocen krytycznych. Spór o niektóre z nich trafił już do sądu.

Lekarce z Wrocławia serwis agregujący opinie pacjentów nie podoba się z dwóch powodów. Twierdzi ona, że jej dane osobowe, a także informacje o specjalizacji i adres gabinetu zostały umieszczone bez jej zgody. Co więcej, negatywne oceny jej pracy są rzekomo napisane nie przez pacjentów, a przez konkurencję. W związku z tym, żąda usunięcia profilu, wypłacenia rekompensaty oraz przeprosin.

Niestety, przypadek dr. D. z Wrocławia może rzeczywiście być przykładem działania „opiniowych trolli”. O tym, że w internecie każda ocena może być efektem marketingowym, pisaliśmy w osobnym artykule. Niestety, zarówno pozytywne, jak i negatywne głosy w sieci mogą być zabiegami PR-owymi – albo ocenianego podmiotu, albo konkurencji.

Ciężko jednak udowodnić kto tak naprawdę stworzył sporne opinie. W skrajnych przypadkach, oceniający przestają jednak być anonimowi, o czym warto pamiętać korzystając z tego typu portali. Przykładem tego jest historia pewnej dentystki, która poprosiła serwis ZnanyLekarz.pl o udostępnienie danych autorki jedynego negatywnego wpisu. Otrzymała te informacje i za ich pomocą wystąpiła do pacjentki z oskarżeniem o pomówienie.

Portal broni się przed najnowszymi zarzutami, twierdząc że narzędzie które oddaje do dyspozycji pacjentom spełnia niezwykle ważną funkcję społeczną, a ograniczając jego działanie, utrudniałby dzielenie się opiniami. Do tej pory, w dwóch tego typu sprawach serwis wygrał w sądzie.

Jak będzie tym razem, zadecydują odpowiednie wyroki. Część sprawy jest jednak jasna – lekarz jako osoba pełniąca zawód zaufania publicznego nie może sprzeciwić się publikowaniu imienia i nazwiska. W grę wchodzą jednak szczegółowe obostrzenia ustawy o ochronie danych osobowych. Ponadto, ocenianie umiejętności lekarzy może już godzić w ich dobra osobiste.

Problemy z prywatnością w internecie, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com

6 odpowiedzi na “Pozew za negatywną opinię na ZnanyLekarz.pl”

 1. Jak lekarz podchodzi do pacjenta jak do przedmiotu a nie człowieka to zaś opinie są, czy słuszne czy nie…

  • Jak lekarz podchodzi do pacjenta jak do przedmiotu to nie jest lekarzem, a rzemieślnikiem, a ile warte są opinie w necie to czytaj pod sklepami gdzie 99% opinii to „agencje” specjalizujące się w tym. Pomijając to…

   Dwa opinie są subiektywne. Lekarzowi niekoniecznie musi się podobać zachowanie pacjenta, który np. ma cukrzycę nie pilnuje diety, nie stosuje się do zaleceń i jest progresja choroby.
   Za to pacjentowi, który przyszedł po receptę niekoniecznie może podobać się zachowanie lekarza, który nie chce dać recepty i do widzenia, ma pretensje, mówi coś tam….
   Przecież on to wie. Wymyślić sobie historię każdy może i obsmarować też.

  • nie podejście do pacjenta ale leczenie jest tutaj najważniejsze a często takie portale oceniają bardziej czy lekarz jest miły a nie czy dobrze leczy bo i skąd ma wiedzieć skoro sie nie zna i nie skończył medycyny?

   • Z drugiej strony „dobre leczenie” nie sprawia że wolno Ci być burakiem. Tak więc ocena czy lekarz jest miły też jest wazna.

 2. „Jak można się domyślić, nie brakuje tam także ocen krytycznych.”

  Stan rzeczy sprzed czterech lat, dziś nie zamieścisz już swojej obiektywnej oceny o ile nie ocenisz lekarza w skali 5/5. ZnanyLekarz to oszustwo.

 3. „Jak można się domyślić, nie brakuje tam także ocen krytycznyc”

  Niestety, to stan rzeczy sprzed czterech lat. Dziś moderacja odrzuca każdą obiektywną opinię pacjenta, o ile ten nie ocenił lekarza w skali 5/5. ZnanyLekarz to oszustwo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *