Zbieramy zainteresowanych pozwem zbiorowym przeciwko Adweb – właścicielowi hostingu 2be.pl

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (98)
Zbieramy zainteresowanych pozwem zbiorowym przeciwko Adweb – właścicielowi hostingu 2be.pl

Bardzo poważnie rozważamy pozew zbiorowy przeciwko Adweb, właścicielowi hostingu 2be.pl, o którego historii usłyszała już niemal cała Polska

Jeszcze nie wiemy jak dokładnie rozwinie się sytuacja, ale jak na razie sygnały pojawiające się w mediach nie są krzepiące. W wyniku rażących niedopatrzeń i zaniechań ze strony właściciela hostingu najprawdopodobniej doszło do nieodwracalnych strat w danych kilku tysięcy stron internetowych utrzymywanych na serwerach 2be.pl.

Rozumiemy ten ból doskonale, jako prawnicy i jako redaktorzy/wydawcy/współpracownicy internetowego serwisu. Gdyby nasz hostingodawca powiedział nam, że stracił bazę danych Bezprawnika, a na dodatek do zaoferowania miałby jedynie przywrócenie jej kopii z czerwca 2015 roku… de facto oznaczałoby to koniec naszej witryny i wszystkiego, na co wspólnymi siłami pracujemy od niemal roku (przypominam – Bezprawnik wystartował 28 kwietnia 2015).

Pozew zbiorowy przeciwko Adweb

Ale klienci Adwebu mogą mówić nie tylko o stratach moralnych, tracąc blisko rok swojej twórczości. To przecież też wymierne straty wizerunkowe, spadek pozycji fraz w Google, zobowiązania w stosunku do reklamodawców, wreszcie duże sklepy internetowe, które już od kilku tygodni nie mogą prowadzić działalności.

Czytamy historie AdWebu i włos nam się jeży na widok tego, w jaki sposób właściciele agencji tłumaczą się z zaistniałych problemów oraz jak wyglądały procedury bezpieczeństwa w firmie. Z tego też względu, w odpowiedzi na potrzebę kilku setek przedsiębiorców, którzy zostali pozbawieni swojego internetowego biznesu, nasi prawnicy zdecydowali się na organizację – prawdopodobnie – pozwu zbiorowego.

Powodzenie tej operacji jest oczywiście uzależnione od wypełnienia kryteriów ustawowych, między innymi odpowiedniego zainteresowania ze strony poszkodowanych. Chcemy też wiedzieć z jakiego rodzaju podmiotami mamy w większości do czynienia – czy to były osoby prywatne, czy przedsiębiorcy. Na naszej firmowej skrzynce pocztowej mamy już listy od pierwszych chętnych i wierzymy, że uda się pozyskać kolejnych. Nie wykluczamy natomiast, że nawet w sytuacji niepowodzenia skonstruowania grupy zainteresowanych pozwem zbiorowym (lub innych przeszkód natury faktycznej i prawnej), zainteresowanych klientów będziemy reprezentowali indywidualnie.

Zainteresowanych zapraszamy do zgłaszania się na adres e-mailowy kontakt@bezprawnik.pl. W szczególności prosimy o krótkie przedstawienie swojego biznesu, jego obecnej sytuacji w relacji z firmą Adweb, zachęcamy do próby wstępnego oszacowania strat jakich przyniosła ta „awaria”. Na wszystkie zgłoszenia postaramy się odpowiedzieć tak szybko, jak będzie to możliwe, natomiast prosimy oczywiście o cierpliwość typową dla problematyki koordynacji pozwów zbiorowych i woli zebrania jak największej liczby zainteresowanych.