Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców… wciąż jest do wzięcia. Władze jednego z miast zachęcają firmy do korzystania

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (44)
Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców… wciąż jest do wzięcia. Władze jednego z miast zachęcają firmy do korzystania

Większość przedsiębiorców prawdopodobnie zdążyła już zapomnieć o jednej z form pomocy. Tymczasem okazuje się, że w niektórych miastach pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców wciąż jest do wzięcia.

Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców wciąż dostępna

Na początku epidemii samozatrudnieni i mikroprzedsiębiorcy mogli ubiegać się głównie o jedną z trzech form pomocy – zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe i mikropożyczkę w wysokości 5 tys. zł. Większość przedsiębiorców już jednak skorzystała z tej pomocy. Obecnie można ubiegać się o wsparcie jedynie w ramach niektórych programów (np. programy pomocowe z BGK czy dotacje na kapitał obrotowy w niektórych województwach).

Jak się jednak okazuje, pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców… nadal jest do wzięcia. Na przykład władze Krakowa zachęcają wręcz przedsiębiorców do skorzystania z tej formy pomocy. Do wzięcia pożyczki 5 tys. zł dla przedsiębiorców wciąż uprawnionych jest nawet 46 tys. firm z samej stolicy Małopolski. Chodzi oczywiście o firmy, które wcześniej nie wnioskowały o przyznanie środków.

Władze miasta mają konkretny powód, by zachęcać przedsiębiorców do skorzystania z pożyczki. Jak stwierdził sam wiceprezydent Krakowa, Bogusław Kośmider, wzięcie pożyczki przez mikroprzedsiębiorców umożliwiłoby wprowadzenie do krakowskiej gospodarki nawet 230 mln zł. Nie dziwi zatem, że władzom miasta zależy na tym, by przedsiębiorcy skorzystali z pomocy.

Można się zatem spodziewać, że także i w innych miastach wciąż dostępne są środki na bezzwrotne pożyczki 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców. Przedsiębiorcy, którzy spełniają warunki przyznania pożyczki, a do tej pory nie ubiegali się o wsparcie, mogą zatem spróbować złożyć wnioski do urzędu pracy.

Pożyczka 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców podlega umorzeniu bez konieczności składania kolejnego wniosku

Za próbą skorzystania z tej formy wsparcia przemawia też fakt, że formalności związane z uzyskaniem pożyczki są ograniczone właściwie do minimum. Należy też pamiętać, że przedsiębiorcy nie muszą składać wniosku o umorzenie zobowiązania – umorzenie pożyczki 5 tys. zł następuje z urzędu. Urząd pracy sam sprawdzi, czy przedsiębiorca po trzech miesiącach od przyznania pożyczki nadal prowadzi działalność gospodarczą (wystarczą do tego CEIDG i KRS). Jeśli jednak przedsiębiorca przed tym czasem zamknie działalność, będzie musiał zwrócić środki.

Pieniądze z pożyczki można wydać na wydatki związane z bieżącą działalnością firmy – można zatem sfinansować z nich np. czynsz lokalu będącego siedzibą firmy czy inne stałe koszty, które były ponoszone jeszcze przed ubieganiem się o dodatkowe środki.