Pracownik tymczasowy już wkrótce nie w nieskończoność

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (1) 25.09.2015
Pracownik tymczasowy już wkrótce nie w nieskończoność

Michał Grązka

Zdarzają się sytuacje, że ten sam pracownik jest w firmie „tymczasowy” przez kolejnych kilka lat. Wkrótce może pojawić się nowe prawo, które ukróci ten proceder.

Większość osób, które stawiają pierwsze kroki w karierze marzy o otrzymaniu umowy o pracę na czas nieokreślony. Często jednak zaczyna się w agencji pracy tymczasowej – wielu otrzymujących tam zatrudnienie, może uzyskać jedynie umowę cywilnoprawną, a nie o pracę. Dlatego też często dąży się do tego, aby uzyskać pełnoprawne stanowisko, ze wszystkimi świadczeniami i prawami pracownika.

Teoretycznie, istnieją przepisy które nie pozwalają w nieskończoność zatrudniać podwładnych jako pracowników tymczasowych. W praktyce jednak, regulacje można stosunkowo łatwo obejść. Obecnie maksymalny czas pracy w jednej firmie na stanowisku tymczasowym to 18 miesięcy. Jest to jednak osobny limit dla każdej agencji kierującej pracowników do przedsiębiorstw. W związku z tym, po upływie czasu wymieniają się one klientami – kolejne agencje wykorzystują następną „pulę” półtora roku, w związku z czym często osoby „tymczasowe” są nimi przez kilka lat z rzędu.

Proponowane jest nowe prawo, które ma to zmienić. Według niego, górna granica 18 miesięcy pracy tymczasowej w danej firmie ma obowiązywać niezależnie od tego jaka agencja skierowała do niej pracownika. Rozwiązanie takie popiera między innymi Państwowa Inspekcja Pracy.

Pojawiają się jednak pierwsze wątpliwości. Może bowiem dojść do przypadków, w których dany przedsiębiorca nie jest świadomy, że zatrudniany na nowo pracownik to osoba, która już raz świadczyła usługi tymczasowe, jednak z ramienia innej agencji. Przez to, może bez wiedzy łamać prawo. Konieczne jest więc uszczegółowienie przepisów i wskazanie na kogo ma spadać ewentualna odpowiedzialność.

Pojawia się też pytanie – co jeśli przekroczy się termin 18 miesięcy i dana osoba będzie zatrudniona przez dłuższy okres na tymczasowym stanowisku? Jedna z propozycji to automatyczne przyznanie umowy o pracę na czas nieokreślony – z pewnością ucieszyłoby to tych, którzy przez wiele lat działają w oparciu o tzw. śmieciówki i liczą na zmiany w tym zakresie.

Czekamy na ostateczną wersję przepisów i decyzję o ich wejściu w życie. Warto mieć ten temat na uwadze, ponieważ każda zmiana pracy niestety często wiąże się z pewnym okresem przejściowym, w trakcie którego nie można liczyć na umowę na czas nieokreślony. Mamy nadzieję, że rzeczywiście po pewnym czasie taki typ zatrudnienia będzie otrzymywało się automatycznie.

Problemy z prawem pracy, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.