Od roku akademickiego 2015/2016 rusza możliwość skrócenia studiów nawet o połowę, jeśli student ma doświadczenie zawodowe w przedmiotach, które chce pominąć.
Dzięki nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, już od roku akademickiego 2015/2016 studentów czekają poważne zmiany. Od teraz, jeżeli znają się na tematyce prowadzonych zajęć, nie będą musieli ich odbywać. Wystarczy, że udowodnią swoje umiejętności.
W każdym przypadku finalna decyzja o ilości pominiętych zajęć będzie należała do uczelni. Studenci będą mieli dwie możliwości wykazania się zdobytą wcześniej wiedzą. Będzie to albo przedstawienie dokumentów o dokonaniach w pracy lub podczas praktyk zawodowych, albo odbycie stosownego egzaminu.
Aby dostać się na studia licencjackie złożone z 3 zamiast 6 semestrów lub skrócone jednolite studia magisterskie, konieczne będzie zdanie matury i posiadanie przynajmniej 5 lat praktyki. Natomiast aby dostać się na studia drugiego stopnia, niezbędne będzie zdanie matury, posiadanie tytułu licencjata i co najmniej 3 lata praktyki.
Powyższe zasady obowiązują zarówno na studiach w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Po zaakceptowanym wniosku, student otrzyma stosowną liczbę punktów ECTS, odpowiadającą pominiętym zajęciom.
To nie pierwsze ułatwienia dla uczących się. Pisaliśmy już o tym, że okres studiowania wlicza się do czasu pracy przy rozliczaniu urlopu. Zmianie ulega także wysokość pensji za staż dla absolwentów. Wszystko wskazuje więc na to, że bycie studentem staje się łatwiejsze i bardziej opłacalne.
Chcesz połączyć naukę z pracę i zastanawiasz się jakie z tego tytułu możesz odnieść korzyści, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.
Fot. tytułowa: shutterstock.com